Prywatna, jak i państwowa placówka medyczna musi być wyposażona w podstawowe produkty, które gwarantują bezpieczeństwo, jak i możliwość wykonania określonych procedur. Przykładem tego są elementy odzieży jednorazowej. W czasie badania czy pobierania krwi niezbędne są rękawiczki lateksowe, które zapewniają higieniczność wykonywanych czynności, a tym samym chronią przed zakażeniami. Kolejną grupę produktów stanowią materiały opatrunkowe, które służą do zabezpieczania ran. Część z nich umożliwia ich jednoczesne dezynfekowanie, podczas gdy inne również stabilizują i chronią przed zanieczyszczeniami.
W placówkach medycznych, które zajmują się wykonywaniem zabiegów i operacji powinny się także znaleźć nici chirurgiczne, znane również jako szwy. Wyróżnia się dwa ich podstawowe rodzaje. Niewchłanialne, jak sama nazwa wskazuje, są zwykle usuwane po wyznaczonym czasie, gdy rana zagoiła się poprawnie. Mogą być wykonane z materiałów naturalnych i sztucznych, jednowłóknowych albo wielowłóknowych. Drugą ich odmianą są nici wchłanialne, które są stosowane przede wszystkim do łączenia tkanek wewnątrz organizmu. Po jakimś czasie ulegają one naturalnej absorpcji, dlatego nie wymagają usuwania.
Oprócz wymienionych artykułów w placówkach medycznych powinny się również znaleźć akcesoria do wykonywania zastrzyków, w tym: igły, strzykawki czy wenflony. Zakres potrzebnych produktów różni się w zależności od specjalizacji konkretnego miejsca, jak i dokonywanych tam procedur medycznych.