Jak sobie radzić z bezdechem sennym?

Z  roku na rok wzrasta liczba osób, które cierpią z powodu bezdechu sennego. Według definicji są to powtarzające się epizody, trwające przez co najmniej 10 sekund i polegające na zatrzymaniu albo ograniczeniu przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Zazwyczaj dochodzi do nich w trakcie snu. Przyczyną tej dolegliwości może być skrzywiona przegroda nosowa, źle zbudowana żuchwa, nadmiernie przerośnięta tkanka (np. wskutek infekcji) czy polip. Jeśli cierpimy na bezdech senny aparaty nosowe CPAP są zdecydowanie najlepszą metodą leczenia. 

Bagatelizowanie objawów to prosta droga do poważnych powikłań 

Bezdech senny to choroba, której najczęstszym objawem jest głośne chrapanie przerywane co jakiś czas ciszą. Budzi ono ogromny niepokój u partnera czy dzieci. Pozostałe symptomy to m.in. nagłe wybudzenia w środku nocy (z dojmującym uczuciem braku powietrza i przyspieszonym tętnem), wzmożona potliwość, kłopoty z zaśnięciem, częste wstawanie do łazienki w celu oddania moczu, zmęczenie w ciągu dnia, chroniczne bóle głowy, trudności z koncentracją, zaburzenia potencji, a także duża drażliwość oraz nerwowość. Pacjentom z łagodną odmianą omawianego schorzenia lekarze zalecają głównie zrzucenie zbędnych kilogramów, unikanie używek i leków lub poddanie się prostemu zabiegowi laryngologicznemu, aby pozbyć się przeszkody uniemożliwiającej swobodny przepływ powietrza.

W przypadku osób z ciężką postacią bezdechu niezbędne jest natomiast korzystanie z maski CPAP, obejmującej bardzo szczelnie nos. Jest ona podłączona do specjalnej aparatury, która nieustannie tłoczy powietrze do dróg oddechowych. Taki sprzęt kupimy np. w tym specjalistycznym sklepie: https://oddychasz.pl/Koncentratory-tlenu-c17. Można tam również dostać inne przydatne urządzenia ułatwiające oddychanie, takie jak choćby inhalatory, respiratory, asystory kaszlu, koncentratory tlenu czy pulsoksymetry.

Zostaw komentarz

czternaście − sześć =