Kiedy i gdzie używa się tablic kierujących?

W trakcie projektowania ruchu drogowego niezbędne okazują się nie tylko różnorodne znaki pionowe i poziome, ale także konkretne urządzenia bezpieczeństwa. Wykorzystuje się je m.in. w celu optycznego kierowania ruchem oraz oznaczania obiektów zlokalizowanych w tzw. skrajni jezdni i robót prowadzonych w pasie drogowym. Przykładem takich urządzeń są choćby tablice kierujące. Jeśli chodzi o tego typu znaki drogowe sklep internetowy jest idealnym miejscem do ich zakupu. 

Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze 

Tablice kierujące są fachowo nazywane ogranicznikami skrajni, ponieważ stosuje się je przede wszystkim do oznaczania krawędzi zawężonego pasa ruchu lub pasa awaryjnego, ale nie tylko. Wszystko zależy od rodzaju tych oznaczeń. Modele U-6a i U-6b wykorzystywane są w celu wskazania kierowcom miejsc, w których znajdują się różnorodne przeszkody w postaci barier czy wysepek. Wykonuje się je z blachy ocynkowanej i zabezpiecza za pomocą farby szarego koloru. Z kolei wersje podstawowe U-6 wskazują miejsca występowania zawężonej szerokości jezdni, a nieco rzadziej skrajni w tunelach.

Modele U-21a oraz U-21B służą natomiast do oznaczania krawędzi zajętego albo zawężonego pasa awaryjnego, ewentualnie pasa pobocza. Posiadają specjalne skośne paski, które zawsze opadają w kierunku użytkowanej części drogi. Wyjątkowo często używa się ich podczas remontów. Na co dzień mamy też do czynienia z tablicami U-56c, stosowanymi w przypadku zamknięcia drogi dla pieszych (a także chodnika, a nawet pobocza) oraz kierowania ruchu na przeciwległą stronę jezdni albo na sąsiednie ciągi. Te oznaczenia są zazwyczaj ustawiane w sytuacji wszelkich zmian organizacji ruchu.

Zostaw komentarz

17 − 8 =