Czym różnią się zegarki brajlowskie od klasycznych zegarków?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zegarki brajlowskie zostały zaprojektowane, aby pomóc osobom niewidomym w odmierzaniu czasu. Wskazówki tych zegarków mają podniesione kropki, które pozwalają użytkownikowi wyczuć czas.

W jaki sposób działają zegarki brajlowskie?

Główną różnicą między klasycznymi i brajlowskimi zegarkami jest sposób, w jaki odmierzają czas. Tradycyjny zegarek używa wskazówek lub cyfr, aby pokazać godzinę i minutę, podczas gdy zegarek brajlowski używa kropek, aby wskazać te same informacje.

Zegarki brajlowskie mają zwykle cztery lub pięć rzędów kropek, które tworzą liczby odpowiadające godzinie. Alfabet Braille’a ma sześć znaków: duże litery od A do Z, cyfry od 0 do 9, znaki interpunkcyjne i kilka innych znaków. Każdy znak może być utworzony przez kropki ułożone w różne wzory na tarczy zegarka. Wzór dla każdej liczby jest z góry ustalony, więc łatwo go odczytać nawet bez dokładnego przyjrzenia się.

Zegarki Braille’a przede wszystkim różnią się od zwykłych zegarków sposobem obsługi. W przeciwieństwie do zwykłych zegarków zegarki brajlowskie wykorzystują czujniki nacisku na tarczy, aby „odczuć” godzinę za pomocą znaków Braille’a. Niektóre modele mogą mieć również możliwość syntezy głosu, aby ułatwić osobom słabowidzącym odczytywanie czasu.

Czy zegarki te są kosztowne?

Zegarki jak to zegarki, wiele zależy od sposobu ich wykonania. Gdyby Rolex wydał zegarek dedykowany osobom niewidomym, prawdopodobnie wart byłby on fortunę. Musimy mieć jednak świadomość, że to produkty tworze z myślą ułatwienia życia osobom cierpiącym i z łatwością znajdziemy modele wysoce funkcjonalne, w przystępnej cenie dla każdego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto wyposażyć swoją firmę w kurtyny powietrzne?
Dlaczego warto wyposażyć swoją firmę w kurtyny powietrzne?
Miejsca publiczne takie jak przestrzenie biurowe czy lokale gastronomiczne w miesiącach zimowych ponoszą szczególnie wysokie wydatki na ogrzewanie. Spoczywający na […]
Jakie akcesoria dokupić do sprzętów AGD?
Jakie akcesoria dokupić do sprzętów AGD?
Zakup sprzętu AGD to ważny wydatek dla domowników. Staramy się nabyć takie urządzenia, które będą służyć nam jak najlepiej i […]
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o stali zbrojeniowej
Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o stali zbrojeniowej
Stal zbrojeniowa wykorzystywana jest do wzmacniania różnego rodzaju konstrukcji wykorzystywanych w budownictwie. Stal wykorzystywana w tym celu różni się od […]
Ostatnie wpisy
Polecamy