Błędnik to niewielki element ludzkiego ucha środkowego, który jest odpowiedzialny zarówno za utrzymanie równowagi, jak i funkcjonowanie zmysłu słuchu. U niektórych osób błędnik nie działa prawidłowo, a w takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie stosownych badań. Wyróżniamy ich dwa główne rodzaje – elektonystagmograficzne (w skrócie ENG) i videonystagmograficzne (VNG). To drugie odbywa się z wykorzystaniem specjalnych okularów Frenzl`a i jest wykonywane przez klinikę laryngologiczną Na https://miniklinika.pl można znaleźć informacje na jego temat.
Do wykonania badań błędnika są kierowane przede wszystkim osoby skarżące się na częste zaburzenia równowagi oraz nawracające zawroty głowy. Oprócz tego istotnym wskazaniem do wizyty w gabinecie laryngologa jest wyraźny niedosłuch, a także regularne mdłości i wymioty, którym towarzyszą bardzo nieprzyjemne szumy uszne. Niekiedy dochodzi do zapalenia błędnika, co objawia się wystąpieniem typowych chorób wirusowych w postaci różyczki, świnki lub infekcji bakteryjnej. W takiej sytuacji również koniecznie należy poddać się badaniu – najlepiej videonystagmograficznemu, ponieważ jest uznawane za najbardziej nowoczesne i skuteczne. Pozostałe ważne wskazania to m.in.:
– choroba Meniere`a skutkująca głębokim niedosłuchem
– oczopląs samoistny
– wszelkie problemy ze wzrokiem
Badania błędnika przeprowadzone w odpowiednim czasie w znacznym stopniu zmniejszają ryzyko zaistnienia groźnych dla zdrowia chorób, takich jak choćby zapalenie opon mózgowych. Pamiętajmy, że brak reakcji na niepokojące objawy może spowodować niezwykle trudne do wyleczenia powikłania.