Co jaki czas należy wymieniać pościel na nową?

Jednym z podstawowych warunków komfortowego snu jest posiadanie wysokiej jakości pościeli przyjemnej dla skóry. Niestety wskutek codziennej eksploatacji ulega ona zużyciu i traci istotne właściwości higieniczne, dlatego niezbędna jest co jakiś czas jej wymiana na nowy model. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z ryzykiem rozwoju szkodliwych dla zdrowia bakterii, pleśni i roztoczy, które wywołują rozmaite schorzenia. Regularna zmiana pościeli to wymóg konieczny szczególnie w przypadku alergików.

Im częściej, tym lepiej

Zdrowy rozsądek podpowiada, że zakup nowej pościeli powinien następować przede wszystkim wtedy, gdy nosi ona wyraźne ślady użytkowania. Chodzi m.in. o żółty kolor poszycia, rozdarcia, utratę sprężystości i brak należytej puszystości. Wszystkie te czynniki w znacznym stopniu obniżają walory użytkowe omawianego produktu. Przyjmuje się, że standardowe kołdry puchowe 140×200 cm lub 160×200 cm powinny być zastępowane nowymi średnio co dwa lata, podobnie zresztą jak tego typu poduszki. Niestosowanie się do tej zasady może prowadzić do wystąpienia poważnych chorób, takich jak choćby astma oskrzelowa, chroniczny katar czy egzema skórna.

Jeśli zaś chodzi o standardową wymianę pościeli na łóżku, to zalecana jest ona co tydzień (latem), maksymalnie co dwa tygodnie (w okresie zimowym). Oczywiście w przypadku posiadania zwierzęcia domowego śpiącego regularnie z właścicielami ta częstotliwość musi być jeszcze większa. Dzięki temu ograniczymy do minimum rozwój niebezpiecznych drobnoustrojów i zapewnimy sobie w pełni zdrowy oraz wygodny sen.

Zostaw komentarz

sześć − 5 =