Nitonakrętki to popularne elementy złączne stosowane powszechnie w budownictwie i przemyśle. Służą przede wszystkim do trwałego zespalania ze sobą konstrukcji wykonanych z metalu (np. blach). Ich ogromną zaletą jest to, że gwarantują bardzo wysoką jakość połączenia, a także odznaczają się ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, korozję i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz substancji chemicznych. Często wykorzystywane są m.in. nitonakrętki M10 ze stali nierdzewnej lub aluminium. Można je zakupić w internecie, np. na https://www.bhjanecki.pl/nitonakretki-m10-c-68_296.html.
Nitonakrętki to specyficzne tulejki wyposażone w gwintowaną część i kołnierz. Znakomicie sprawdzają się zwłaszcza w profilach zamkniętych, ponieważ są stosunkowo niewielkie i pozwalają na niemal błyskawiczny montaż. Znajdują zastosowanie w branży maszynowej, zbrojeniowej, motoryzacyjnej, budowlanej, elektronicznej, meblarskiej, a nawet lotniczej. Dzielą się m.in. ze względu na rodzaj materiału użytego do ich produkcji. Najbardziej wytrzymałe są modele z ocynkowanej stali nierdzewnej, natomiast najłatwiejsze w mocowaniu elastyczne wersje z aluminium. W sklepach znajdziemy też nitonakrętki ze stali kwasoodpornej, miedzi czy mosiądzu.
Drugim niezwykle istotnym czynnikiem podziału jest rozmiar omawianych elementów, oznaczany w skali od M3 do M12. Popularne są w szczególności modele M8, ponieważ ze względu na wysoką trwałość i szeroki zakres zacisku można je wykorzystać zarówno podczas budowy zaawansowanych hal magazynowych, jak i wykonywania drobnych prac remontowych. Znajdziemy je w skepach internetowych. Przykładową ofertę można sprawdzić na https://www.bhjanecki.pl/nitonakretki-m8-c-68_295.html. Dodajmy, że nitonakrętki dzielą się również z uwzględnieniem kształtu łba (sześciokątne, okrągłe, płaskie), kształtu kołnierza (stożkowe, cylindryczne, radełkowane, uniwersalne) oraz rodzaju zakończenia (zamknięte, przelotowe).