Najczęściej używane urządzenia sterujące w fabrykach

Wyposażenie większości fabryk wygląda dość podobnie. Znajdziemy w nich między innymi urządzenia sterujące, mające zapewnić precyzyjną i zarazem bardzo wydajną pracę obsługującemu. Zazwyczaj są to przyciski występujące w wielu wariantach, np. kolorowe, bezpieczeństwa, z podświetleniem lub w kasetach, potencjometry, lampki sygnalizacyjne, czy też przyciski dwukierunkowe oraz przełączniki o kilku położeniach. Nie można jednak zapominać o urządzeniu, które charakteryzuje się precyzyjną pracą oraz wieloma położeniami. Joystik – bo o nim mowa – to element sterujący o dużej dokładności oraz wielu kierunkach sterowania.

Najważniejsze cechy i parametry joysticków

Joystick, zwany również manipulatorem, przeważnie ma 4 lub 2 kierunki działania (rzadziej 5 lub 3)  i tym samym zapewnia bardzo precyzyjną obsługę maszyn w wielu kierunkach. W zależności od modelu może mieć funkcję góra-dół-lewo-prawo lub lewo-prawo bądź góra-dół. Występuje jako wersja z samopowrotem, w której po odpuszczeniu nacisku na dany kierunek dźwignia manipulatora wraca do swojej wyjściowej pozycji, a także jako model bez samopowrotu.

W tym wariancie dźwignia po wychyleniu pozostaje w zadanej pozycji aż do czasu fizycznego przesunięcia jej na pozycję zerową. Tym samym joysticki zapewniają różne efekty swojej pracy. Na Hazbi.com znajdują się modele o najwyższej trwałości, objęte wysokim stopniem ochrony IP przed kurzem i wodą oraz ergonomicznie zaprojektowane przy użyciu antypoślizgowych, bardzo wytrzymałych materiałów. Właśnie dlatego stanowią trzon urządzeń sterujących w większości fabryk.

Zostaw komentarz

4 × 2 =