Jak oznacza się produkty łatwopalne?

Wiele osób korzystających na co dzień z samochodu, nie do końca zdaje sobie sprawę, co dokładnie oznaczają nalepki na mijanych przez nie pojazdach. Mało kto przywiązuje wagę do takich oznakowań, tymczasem okazuje się, że jest to nie tylko przydatna wiedza, ale i może czasem uratować komuś życie, na przykład wówczas, gdy mamy do czynienia z wypadkiem komunikacyjnym. Warto zatem wiedzieć, jak wyglądają oznaczenia pojazdów przewożących np. materiały łatwopalne.

Charakterystyczne naklejki na ciężarówkach i cysternach

Aby zgodnie z przepisami oznaczyć pojazd przewożący łatwopalne substancje, należy zastosować na nim w widocznym miejscu znaki ADR. Są to charakterystyczne, pomarańczowe i czerwone naklejki przedstawiające np. symbol ognia lub numer odpowiadający określonej substancji, które stosuje się do oznakowywania ciężarówek, cystern, jak również innych pojazdów oraz kontenerów transportujących niebezpieczne materiały. W zależności od użytego symbolu, mogą to być materiały wybuchowe i przedmioty zawierające materiały wybuchowe oraz gazy palne.

Aby zastosować naklejki nie trzeba posiadać dodatkowych uprawnień, jednak warto zwrócić się po pomoc do wyspecjalizowanych firm, które nie tylko drukują i przygotowują nalepki, ale również zajmują się ich profesjonalnym umieszczeniem. Przykładową ofertę tego typu można znaleźć na http://www.bvformat.poznan.pl. Nalepki ostrzegawcze ADR są powszechnie używane i rozpoznawalne na terenie niemalże całej Europy. W 2018 roku porozumienie dotyczące ich stosowania obejmowało pięćdziesiąt państw.

Zostaw komentarz

pięć × jeden =