Śmierć bliskiej osoby w wyniku błędu lekarskiego – jakie prawa nam przysługują?

Błędy lekarskie to czarna strona medycyny, która jednak istnieje i trzeba zdawać sobie z tego sprawę. Lekarze są tylko ludźmi i nawet najlepsi specjaliści z ogromnym doświadczeniem mogą się czasem pomylić. Zazwyczaj dochodzi do takich sytuacji przy skomplikowanych i trudnych zabiegach, które już na początku nie gwarantują powodzenia. Zdarzają się jednak i takie sytuacje, gdy błąd zostaje popełniony podczas prostych czynności medycznych. Niezależnie od tego mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie, jeżeli nastąpiła w konsekwencji śmierć bliskiej nam osoby.

Prawo do informacji

Jednym z najważniejszych przysługujących nam w takich okolicznościach praw, jest możliwość zapoznania się z kompletną dokumentacją medyczną dotyczącą zabiegu. W tym celu kierujemy odpowiednio wniosek na piśmie do konkretnej placówki medycznej (szpital, przychodnia, prywatna praktyka). Czasami jednak zespół medyczny może nie przyznawać się do błędu i w konsekwencji odmawiać nam zarówno prawa do informacji jak i do odszkodowania. Wtedy należy wystąpić na drogę sądową.

Prawo do odszkodowania

Gdy lekarz bądź zespół medyczny przyzna się do popełnienia błędu, bądź zostanie on wytknięty medykom przez sąd, uzyskujemy prawo do odszkodowania. Najlepiej w takim przypadku udać się do kancelarii prawnej, która obsługuje odszkodowania za błędy medyczne Poznań ma wielu dobrych prawników, którzy pomogą nam ustalić ubezpieczyciela lekarza oraz zgłosić się do niego z roszczeniem odszkodowawczym. Czasami sprawy kończą się dopiero na etapie sądowym, ostatecznie jednak otrzymamy należne nam środki.

Zostaw komentarz

4 × trzy =