Skolioza – diagnoza i leczenie

Skolioza to przebiegła choroba dotykająca najczęściej dzieci, które wchodzą w okres szybkiego wzrostu. Potocznie nazwana skrzywieniem kręgosłupa występującym pod postacią czynnościową lub strukturalną. Skoliozy czynnościowe są w pełni odwracalne, podczas gdy strukturalne powstają przez rażące zaniedbania w postawie. To wady, z którymi bardzo trudno walczyć. Zwyrodnienie, o którym mowa jest rozpoznawane przez specjalistę poprzez analizę ortopedyczną oraz wykonanie radiogramów kręgosłupa. Jeśli mowa o specjalistycznym badaniu, jakim jest rentgen Warszawa to miasto, w którym można wyszukać najlepsze placówki. Nowoczesny sprzęt i wykwalifikowana kadra będą nieocenionym wsparciem w dalszej diagnostyce.

Cierpliwość i systematyczność w walce z chorobą

Jeżeli chodzi o chorobę, jaką jest skolioza leczenie nie należy do najłatwiejszych. Kluczem do sukcesu jest postawienie trafnej diagnozy, stopnia zaawansowania zmian oraz poznanie etiologii samej wady, która może być różna w zależności od konkretnego przypadku. Celem leczenia jest przede wszystkim zlikwidowanie skrzywienia lub rzeczywiste zmniejszenie zwyrodnienia oraz zahamowanie postępu choroby.

Pierwsze kroki to ćwiczenia wzmacniające klatkę piersiową oraz jej mięśnie. Rehabilitacja może przybierać różne formy. Najpopularniejszą z nich jest regularne pływanie. W trudniejszych przypadkach przewidziane są specjalistyczne gorsety czy wyciągi. Skrzywienia, których kąt wynosi powyżej 60 stopni, leczone są operacyjnie. Podczas takich zabiegów wszczepiane są różnego rodzaju implanty korygujące.

Zostaw komentarz

siedemnaście − 6 =