Przyczyny przeciekającego kranu

Cieknący kran w domu to zazwyczaj niewielki problem, ale z pewnością nie należy go bagatelizować. Może bowiem świadczyć o poważnej usterce instalacji wodnej, a ponadto generować całkiem spore koszty wynikające z kapiącej całymi godzinami wody. Na szczęście w większości przypadków kran kuchenny czy łazienkowy można naprawić samodzielnie, dysponując podstawowymi narzędziami hydraulicznymi. Jakie są kluczowe przyczyny omawianej awarii?

Uszkodzona uszczelka to norma

Zdecydowanie najczęstszym powodem przeciekającego kranu jest zużyta uszczelka, co jest dosyć charakterystyczne w sytuacji, gdy nigdy nie weryfikowaliśmy jej stanu lub dawno nie były prowadzone żadne prace modernizacyjne przy instalacji wodnej. Warto sprawdzić zarówno uszczelkę zlokalizowaną w wylewce albo jej nakrętce, jak i zamontowaną miedzy głowicą i dławicą czy w pobliżu sworznia pokrętła. Proces wymiany tego elementu nie jest zbyt skomplikowany. Polega na odkręceniu śruby mocującej za pomocą zwykłego klucza płaskiego, zamianie zniszczonej uszczelki na nowy model i precyzyjnym dokręceniu wspomnianej śruby.

Inne powszechne przyczyny cieknącego kranu to niedokręcony kurek oraz poważnie zanieczyszczone sitko znajdujące się na końcu wylewki. W tym drugim przypadku należy pamiętać o systematycznym myciu i odkamienianiu całego kranu za pomocą dedykowanych preparatów chemicznych. Jeśli problem się powtarza, może to oznaczać, że niezbędne jest zakupienie zupełnie nowej baterii umywalkowej. Niezwykle funkcjonalne oraz szczelne modele jedno- i dwuuchwytowe można zamówić na https://termicotychy.pl/bateria-umywalkowa.

Zostaw komentarz

dwadzieścia − dziewięć =