Jak działa fotowoltaika?

Z roku na rok wzrasta liczba osób, które decydują się na zainstalowanie na dachu własnego domu lub firmy nowoczesnych paneli fotowoltaicznych. Wynika to z faktu, że wytwarzają one energię elektryczną z całkowicie darmowego promieniowania słonecznego. Może ona zostać z powodzeniem wykorzystana do zasilania wszelkich urządzeń RTV AGD, a także do ogrzewania wnętrz czy podgrzewania wody użytkowej. Jeśli interesuje nas niezawodna fotowoltaika w Katowicach znajdziemy firmę specjalizującą się w montowaniu tego typu systemów.

Proces nieskomplikowany, a korzyści ogromne

Rozwój fotowoltaiki następuje niezwykle dynamicznie – w tym momencie stanowi ona trzecie co do wielkości źródło energii na całym świecie. Taki system składa się z szeregu istotnych komponentów, a zasada jego działania jest stosunkowo prosta. Po pierwsze ogniwa fotowoltaiczne (w liczbie co najmniej ośmiu) przechwytują promienie słoneczne. Następnie tzw. falownik przekształca pochodzący z nich prąd stały w zmienny, który w dużej mierze zaspokaja bieżące zapotrzebowanie energetyczne.

Co istotne, niewykorzystany prąd jest magazynowany w sieci, dzięki czemu można po niego sięgnąć w dowolnej chwili – np. w okresie zimowym albo w porach nocnych. Korzyści z zamontowania systemu fotowoltaicznego na dachu budynku jest mnóstwo. Do najważniejszych zaliczamy:

– brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne (ogniwa nie emitują żadnych szkodliwych substancji)

– wieloletnie generowanie oszczędności (instalacja wytrzymuje nawet 25-30 lat)

– konserwacja i obsługa ograniczona do niezbędnego minimum

– niemal całkowita niezależność od dostawców energii

– znaczne podniesienie wartości obiektu

Zostaw komentarz

szesnaście + 16 =