Prawa i obowiązki najemcy mieszkania/domu

W naszym kraju nie brakuje osób, które wynajmują dom lub mieszkanie, aby mieć bliżej do pracy czy na uczelnię. Jakie są prawa oraz obowiązki najemcy wynikające z ustaw zawartych w Kodeksie Cywilnym?

Obowiązki najemcy

Osoba, która zdecydowała się wynajmować nieruchomość zobowiązuje się do płacenia ustalonego wcześniej czynszu w ramach umowy. Powinna to robić terminowo. Kwota powinna być wypłacana od razu w całości.

Poza tym najemca musi użytkować w odpowiedni sposób wynajmowany lokal. Co do tego też zazwyczaj są ustalane wcześniej odpowiednie kwestie. Przeważnie właściciel nieruchomości zwraca uwagę, że w danym mieszkaniu czy domu powinno być czysto oraz należy uważać na wszystkie przedmioty oraz elementy wyposażenia, jak kuchenka, telewizor, lodówka itp.

Najemca nie może dokonywać w lokalu żadnych zmian, które będą sprzeczne z umową lub z przeznaczeniem konkretnych rzeczy. Trzeba podkreślić, że jeśli najemca nie będzie użytkował wynajmowanej nieruchomości w sposób zgodny z ustaleniami, to właściciel może wypowiedzieć mu najem.

Prawa najemcy

Najemca ma prawo zgłosić usterki, które nie wynikają z jego winy, i liczyć na to, że właściciel zajmie się ich naprawami w odpowiednim terminie.

Jeśli właściciel się z tego nie wywiąże, to lokator może naprawić konkretne usterki na koszt wynajmującego. Warto też wiedzieć, że osoba wynajmująca lokal może żądać zmniejszenia czynszu na skutek usterek. Jeśli będą one zaś uniemożliwiały normalne mieszkanie, może nawet wypowiedzieć najem.

KOMENTARZE

  • <cite class="fn">Janek</cite>

    Właściciel mieszkania, które wynajmuje od 4 miesięcy nie chciał wymienić nam żarówki. Widać, że w mieszkaniu są starsze sprzęty, meble , czy płytki. Czy ma racje ???

Zostaw komentarz

5 + 17 =