Postęp w wielu dziedzinach medycyny jest coraz szybszy i bardziej widoczny. Mimo to, nowotwory występują już na tyle często, że mogą dosięgnąć każdego z nas. Chociaż niekontrolowane dzielenie się komórek nie zawsze musi wiązać się z przerodzeniem zmiany w złośliwą, dla własnego bezpieczeństwa warto postępować zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. W tym przypadku pomocne będzie oznaczenie markerów nowotworowych. Są to substancje, dzięki którym można wykryć nowotwór w bardzo wczesnym stadium, zanim wystąpią jakiekolwiek objawy ze strony organizmu, co w przypadku leczenia szybko postępujących zmian ma bardzo istotne znaczenie.
Ponieważ badania genetyczne są już bardzo rozwinięte, a także znacznie poszerza się poziom wiedzy dotyczący mutacji związanych z nowotworami, oznaczanie markerów nowotworowych to usługa ogólnodostępna. Badanie pozwalające wykryć takie mutacje jest możliwe np. w laboratorium Euroimmun DNA. Dużym plusem wykrywania mutacji genetycznych w procesie nowotworzenia jest ich bezbolesność, ponieważ markery wykrywa się poprzez zwykłe pobieranie krwi.
Ryzyko wystąpienia mutacji genów odpowiedzialnych za raka jest dziedziczne, dlatego osoby, u których w rodzinie występowały przypadki nowotworów, powinny przynajmniej raz wykonać takie badania przesiewowe. Pozwoli to na określenie predyspozycji do zachorowania na m.in. raka piersi, czerniaka, czy raka szyjki macicy. Ponadto jeśli zostanie u nas wykryta jakakolwiek zmiana, warto zadbać o bezpieczeństwo swoich bliskich i również ich namówić na takie badanie.