Zacieranie betonu to jedna z podstawowych czynności, dzięki którym wylewka staje się gotowa do użytku. Wyrównuje ona jej powierzchnię, a także zwiększa jej wytrzymałość i odporność na ścieranie. W wyniku przeprowadzenia tego zabiegu wyrównują się właściwości betonu na całej jego powierzchni.
Proces zacierania betonu możliwy jest do przeprowadzenia tylko wtedy, gdy zaczyna on już twardnieć, ale jest jeszcze odpowiednio plastyczny. Do jego przeprowadzenia stosuje się narzędzia ręczne oraz mechaniczne zacieraczki, które można znaleźć na stronie https://norwit.pl/5-zacieraczki-samojezdne. Ręczne zacieranie wykonuje się przy użyciu specjalnych pac. Użycie maszyn jest wskazane szczególnie na dużych powierzchniach oraz podczas budowy np. bloków lub powierzchni handlowych. Zacieranie betonu wykonuje się okrężnymi ruchami. Wylewka staje się mniej podatna na powstawanie rys oraz na pękanie.
Zabieg ten pozwala także na wyrównanie jego powierzchni, dzięki czemu nie ma potrzeby późniejszego szlifowania. Istnieją dwie metody zacierania betonu. Pierwsza z nich zacieranie z posypką metodą DST. Stosuje się ją zazwyczaj w obiektach halowych, magazynowych lub produkcyjnych. Na betonie stosuje się posypkę będącą mieszaniną odpowiedniego spoiwa, wypełniaczy oraz dodatków pigmentujących. Wpływa ona znacząco na efekty wizualne. Drugi sposób to zacieranie na ostro. Metoda ta sprawia, że beton wykończony jest w taki sposób, że może być już ostateczną warstwą, na którą można nakładać podłogę.