Kto i jak może wykonać badania nieniszczące?

Prace konstrukcyjne to nie tylko proces kreacji obiektu. To także wszystko, co wiąże się z jego przystosowaniem do użytkowania. Jakiego typu rewizje warto przeprowadzić, aby mieć pewność, że budynek lub innego rodzaju struktura jest w optymalnym stanie? 

Kompleksowy audyt poszczególnych elementów konstrukcji gwarancją najwyższego poziomu całości

Rekomendowanym przez specjalistów sposobem ustalenia walorów budowy jest przeprowadzenie testów nieniszczących jej elementów składowych. Są to badania pozwalające skontrolować charakterystykę i stan obiektów lub materiałów, bez zmieniania ich właściwości fizycznych. Dzięki temu można uzyskać pełen zestaw informacji, nie ryzykując zniszczenia lub obniżenia wartości egzaminowanych substancji. Co więcej, próby można przeprowadzać na każdym etapie prac konstrukcyjnych, tak aby na czas wyłapać ewentualne słabe ogniwo. Bez tego typu testów cała budowa mogłaby ucierpieć z uwagi na kłopoty strukturalne któregoś z jej składowych pierwiastków.

Typy testów, z których warto skorzystać

Wśród technik rewizyjnych, z których warto skorzystać, należy wymienić badania penetracyjne, radiograficzne, czy wizualne. Pierwsza z metod polega na sprawdzeniu ciągłości powierzchni obiektów, przy wykorzystaniu wiedzy o prawach wnikania wilgoci w wewnętrzną strukturę przedmiotów. Testy radiograficzne są z kolei bardzo zaawansowane technologicznie, a do ich wykonania używa się promieni X. Unaoczniają one wszelkie niedoskonałości materiałowe, nawet te minimalne. Badania wizualne zdalne przeprowadzaj fachowcy z certyfikatem vt2, posiłkując się nowoczesnymi endoskopami, wideoskopami oraz peryskopami, dającymi wiarygodną odpowiedź jakościową.

Zostaw komentarz

trzy × 5 =