Budowa domu – co jest potrzebne do wykonania stropu?

Strop to poziomo położona przegroda, która oddziela od siebie kolejne kondygnacje budynku. Muszą być one wykonane we właściwy sposób, ponieważ jednym z ich zadań jest przenoszenie obciążeń na pionowe elementy konstrukcyjne, takie jak ściany nośne. Strop zapewnia także stabilność dla całego budynku i zwiększa jego trwałość i żywotność. 

Jak prawidłowo wykonać budowę stropu?

Pierwszym krokiem do wykonania stropu jest określenie jego rodzaju. W przypadku budynków jednorodzinnych może to być strop gęstożebrowy, żelbetowy lub drewniany. Najczęściej wybieranym rodzajem jest gęstożebrowy, który świetnie nadaje się do pomieszczeń nieprzekraczających rozpiętości 8 metrów. Przed przystąpieniem do jego wykonania konieczne jest określenie ilości materiału, który będzie potrzebny – a dokładniej –  liczbę pustaków brzegowych. Muszą być one dobrane w odpowiedni sposób do belek stropowych, aby dobrze z nimi współpracowały. Producent materiałów budowlanych powinien wraz z każdym produktem udostępnić dokładną ich charakterystykę techniczną, co pozwoli określić czy wykonany z nich strop będzie posiadał odpowiednią nośność. Kolejnym krokiem jest przygotowanie ścian, na których opierać się będą belki stropowe. Muszą one być równe oraz odpowiednio wypoziomowane. Następnie można rozpocząć montaż belek oraz układanie pustaków przy ich krawędziach. Pierwszą z nich trzeba umieścić w takim miejscu, aby głębokość oparcia na ścianie bocznej pustaków ustawionych na jej końcach wynosiła minimum 3 cm.

Bardzo ważne jest także ustawienie dodatkowych belek na ściankach działowych. Po ich ułożeniu można przystąpić do ustawiania podpór, czyli tzw. stempli. Są to najczęściej żerdzie wykonane z sosny, na końcu których mocuje się deski podporowe. Muszą być ustawione równo średnio co 1,5 m wzdłuż belki. Kolejnym etapem jest ułożenie pustaków pasami prostopadłymi do przebiegu belek. Jedną z ostatnich czynności jest zamontowanie zbrojenia oraz zalanie stropu betonem. Niezbędne akcesoria przydatne do wykonywania stropu można znaleźć na stronie https://gromaz.pl.

Zostaw komentarz

dziesięć + osiemnaście =