Jak zaprojektować ekologiczny dom?

Obecnie promowane są wszelkie działania przyczyniające się do ochrony środowiska naturalnego. Nie inaczej jest w branży budowlanej, gdzie coraz większą popularnością cieszą się tzw. ekologiczne domy jednorodzinne. To obiekty mieszkalne zaprojektowane z ogromną dbałością o naturę, które dodatkowo pozwalają na zaoszczędzenie znacznych środków finansowych. Wynika to przede wszystkim z ich specyficznej konstrukcji, a także wdrożenia odpowiedniego systemu grzewczego i oświetleniowego.

Innowacyjne technologie na pierwszym miejscu

By dany budynek mógł zostać uznany za ekologiczny, w pierwszej kolejności musi posiadać stosunkowo prostą formę – najlepiej opartą na planie zwykłego prostokąta, ewentualnie kwadratu bądź figury w kształcie litery L. Dzięki temu ograniczona zostaje liczba przegród, przez które najczęściej z wnętrz wydostaje się ciepłe powietrze. Jeśli chodzi o dach, to należy postawić na nieskomplikowaną konstrukcję dwuspadową albo jednospadową, inaczej zwaną pulpitową. W tym przypadku minimalna ilość złączeń pomiędzy ścianą a stropem przyczyni się z pewnością do optymalnej izolacji termicznej obiektu. Powierzchnie płaskie powinny zostać zabezpieczone takimi materiałami, jak wełna mineralna, wysokiej klasy styropian (szary) lub celuloza. Pomieszczenia eksploatowane najczęściej muszą się koniecznie znajdować w południowej strefie domu, ponieważ jest tam zdecydowanie najwięcej światła słonecznego. Dotyczy to w szczególności sypialni, salonu oraz gabinetu roboczego. Oczywiście w domu ekologicznym nie może też zabraknąć innowacyjnych technologii. Zaliczamy do nich m.in.:

  • wydajny, przyjazny środowisku system grzewczy – sprawdzą się tutaj zarówno kotły co na pellet czy ekoroszek, jak i pompy ciepła
  • energooszczędne oświetlenie – prąd powinien być dostarczany poprzez panele fotowoltaiczne (słoneczne)
  • inteligentne sterowanie światłem, temperaturą, panelami okiennymi, systemem alarmowym itp. (oparte na czujnikach)

Zostaw komentarz

trzynaście + 9 =