Współczesne projektowanie architektury i wnętrz charakteryzuje szczególne podejście do światła. Wynika to nie tylko chęci uzyskania efektów wizualnych, jakie światło może tworzyć we wnętrzach, ale przede wszystkim świadomości jego wpływu na samopoczucie człowieka. Jednak dostęp do światła w ciągu dnia wymaga regulacji, co wynika z funkcjonalności i potrzeb użytkowników.
W projektowaniu wnętrz dąży się do spójnej aranżacji i uzyskania harmonijnego i przytulnego wnętrza. Zróżnicowane możliwości wyboru formy przesłon wykracza poza tradycyjne zasłony, a na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań dostosowanych do różnorodnych potrzeb. Do jednych z najpopularniejszych z nich należą rolety i plisy które mogą stanowić funkcjonalne i dekoracyjne obramowanie okna. Czym jednak kierować się przy wyborze?
Rolety okienne najczęściej stosowane są jako osłona okien plastikowych, popularnych w mieszkaniach, domach i biurach. Z ich stosowaniem wiąże się wiele zalet, związanych nie tylko z ich praktycznym zastosowaniem, ale szeroką gamą kolorów i wzorów. Rolety umożliwiają swobodną kontrolę oświetlenia i zapewniają poczucie prywatności. Szeroki wachlarz wyboru pozwala na dostosowanie rolety do różnorodnych wnętrz i podkreślić ich charakter, łagodząc światło w przytulnej sypialni, czy dopełniać surowy i nowoczesny wystrój biura.
Cechą wyróżniającą rolety jest prosta konstrukcja, która zapewnia wygodę ich instalacji i demontażu. Do ich niewątpliwych zalet jest ich funkcjonalność i wygoda użytkowania. Dzięki strukturze materiału są łatwe do czyszczenia. Istotne jest również bezpieczeństwo pożarowe. Budowa rolet zapobiega ich rozwijaniu się w czasie przeciągu i zwisaniu z parapetu.
Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór rolet. Zróżnicowanie wiąże się nie tylko z dużą paletą wzorów i kolorów, ale też możliwością wyboru materiałów naturalnych i syntetycznych. Szeroki wybór przekłada się na dużą różnorodność cenową. Rolety cechuje też trwałość i duża odporność. Tkanina nie brudzi się szybko, jest odporna na zawilgocenia, zmianę kształtu i blaknięcie.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli rolet, dostosowanych do zróżnicowanych funkcji i potrzeb. Do eleganckich modeli, wyróżniających się dużą estetycznością i oryginalnością zaliczyć należy rolety weneckie i rzymskie. Efektowny wygląd i funkcjonalność zapewniają również bardziej podstawowe wersje rolet. Ich zastosowanie zapewnia zaciemnienie, przezroczystość – rolety dzień – noc – i delikatne ogrzewanie pomieszczeń. Dzięki odbijaniu promieni słonecznych, rolety delikatnie ograniczają ogrzewanie.
Rolety wyróżnia połączenie funkcjonalności i stylu, a szeroki wybór wzorów i kolorów pozwala na dopasowanie ich do każdego wnętrza. Przed ich zastosowaniem warto zapoznać się z ofertą firm dostępnych na rynku w celu znalezienia najbardziej aktualnych informacji na temat rolet, np. https://rolety24.net/rolety-w-kasecie.
Plisy są osłoną okienną umożliwiającą na swobodną regulację ilości przedostających się do wnętrza promieni słonecznych. Umożliwia to wyposażenie w funkcjonalny mechanizm, pozwalający zarówno na ich składanie i rozkładanie w wybranej części. Dzięki tej budowie możliwe jest przysłonienie tylko części okna, emitującej duże nasłonecznienie. Nieosłonięty fragment przeszklenia wprowadza do wnętrza światło i pozostawia otwarty widok na zewnątrz.
Materiał stosowany do produkcji plisów okiennych charakteryzuje falista forma o różnej gęstości i fakturze, zaś na rynku dostępne są modele wzorzyste i o jednolitym kolorze. Specjalne materiały plisujące wyróżnia spośród innych praktyczność ich zastosowania. Ten typ osłon można swobodnie prać, dzięki czemu można sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia, takich jak kuchnie czy wnętrza z balkonem. Ponadto jest to jedyny typ osłon, który stosować można do świetlików i nietypowych form okien – trójkątów, trapezów czy okien półokrągłych. Obecnie jest to jedyny sposób na ochronę przed promieniami w pomieszczeniach doświetlanych przez nietypowe okna.
Ich kolejnym atutem jest możliwość montażu plis na oknach o różnych materiałach – zarówno plastikowych, jak i aluminiowych czy drewnianych. Ich elastyczność nie ogranicza się tylko do montażu. Szeroki wybór materiałów i faktur umożliwia idealny dobór plis do wnętrza. Dodatkowo możliwe jest swobodne łączenie dwóch rodzajów tkanin o różnej gęstości i kolorach, co pozwala na dostosowanie stopnia zaciemnienia pomieszczenia do konkretnego wnętrza. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ich dużą elastyczność i możliwość szerokiego zastosowania, są różne opcje regulatorów – można wybrać łańcuchy, liny, gałki czy zdalne sterowanie.
Do innych czynników wpływających na komfort użytkowania wynikających z ich konstrukcji jest zastosowanie specjalnych prowadnic, które nie utrudniają otwierania okna. Dzięki przyleganiu do okna, plisy nie trzepoczą na wietrze i estetycznie wyglądają, a możliwość ich zdjęcia ułatwia ich mycie.
Plisy na okna spośród innych osłon wyróżnia kilka charakteryzujących je cech. Nie tylko chronią pomieszczenie przed światłem, ale też wspomagają walkę z upałem. Cechuje je duża elastyczność i praktyczność zastosowania. Przy ich zakupie należy jednak uświadamiać sobie większe koszty i mniejsza bardziej ograniczony wybór w kontekście kolorystyki elementów montażowych.