Nośność i prędkość opony – jak się ją oblicza?

Jednymi z najważniejszych cech opon są między innymi indeks nośności, prędkości oraz ciśnienie . Jaki wpływ ma to na żywotność opony, a przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo? Otóż indeks prędkości jest oznaczeniem informującym nas o prędkości maksymalnej, z jaką może poruszać się pojazd wyposażony w dane opony. Natomiast indeks nośności wyraża maksymalne obciążenie, na jakie może obciążona dana opona podczas ruszania z maksymalną prędkością. Podczas wybierania ogumienia nie powinniśmy brać pod uwagę tych, które posiadają indeks prędkości niższy od stanu fabrycznego.

Wyjątkiem od tego są jednak warunki zimowe, gdzie możemy zastosować ogumienie o indeksie prędkości o jeden poziom niższy niż w przypadku opon letnich. Możliwe jest także wykorzystanie tych posiadających wyższy indeks, co z kolei niesie ze sobą zalety, jak zwiększenie stabilności jazdy i mniejsze nagrzewanie się opon oraz wady w postaci zmniejszonego komfortu jazdy spowodowanego sztywniejszą konstrukcją opon, a także większe opory toczenia. Powinniśmy też zwrócić uwagę na samą jakość wykonania. Maxxis opony będą w stanie zagwarantować nam, wysoką jakość, a poza tym zapewnią nam również doskonałą przyczepność opon do podłoża.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zalecanym jest, abyśmy zawsze zwracali uwagę na dobranie opon zgodnie z zaleceniami producenta. Możemy je z łatwością znaleźć w instrukcji auta. Zamontowanie ogumienia, które posiada niższe niż przewidziany indeks może doprowadzić do znacznie szybszego zużycia się opon i ewentualnego gwałtownego pęknięcia ich podczas jazdy. Warto, by przed zakupem opon porównać kilka ofert, a także zaczerpnąć dodatkowych informacji, które pomogą nam dokonać właściwego wyboru. Jedną ze stron, z których możemy skorzystać jest chociażby https://plusgum.pl/blog/2017/09/28/jak-okreslic-indeks-predkosci-opony/.

Zostaw komentarz

osiemnaście − 4 =