Obróbka skrawaniem – na czym polega?

Jedną z metod obróbki metali jest obróbka skrawaniem. Wykorzystuje się ją przede wszystkim podczas produkcji wymagających ogromnej precyzji elementów silników, maszyn oraz innych pojazdów. Polega ono na stopniowym usuwaniu nadmiaru materiału z obrabianego produktu. Obecnie narzędzia ręczne, takie jak dłuta oraz noże zastąpione zostały nowoczesnymi systemami komputerowymi.

Jak przebiega obróbka skrawaniem?

Obróbkę skrawaniem wykorzystuje się do nadawania pożądanego kształtu przedmiotom wykonanym z metalu, tworzyw sztucznych, szkła, drewna oraz kamienia. Ze względu na wykorzystane narzędzia można dodatkowo podzielić ją na obróbkę wiórową oraz ścierną.

Pierwsza z nich polega na wykorzystaniu narzędzi z geometrycznymi ostrzami, które usuwają naddatek materiału w postaci wiór o określonym kształcie. Stosuje się ją przede wszystkim do wykonywania różnych otworów oraz powierzchni wewnętrznych. Obróbka ścierna ma na celu natomiast nadać materiałowi gładki kształt.

Skrawanie można podzielić także na toczenie, wiercenie, frezowanie, oraz szlifowanie. Obróbka z wykorzystaniem urządzeń sterowanych numerycznie, nazywanych potocznie CNC wykorzystywana jest w przypadku, gdy w realizacji danego projektu największe znaczenie ma szybkość oraz precyzja. Umożliwia ona zaprojektowanie za pomocą komputera dowolnego kształtu, który później można szybko i bezproblemowo wykonać. Firmę, która świadczy usługi frezowania za pomocą maszyn CNC znaleźć można pod adresem https://bluehipo.pl/uslugi/frezowanie-cnc.

Zostaw komentarz

trzy × 5 =