Jakie właściwości ma siemie lniane?

Siemie lniane to małe nasionka lnu, które posiadają wiele właściwości, a z niektórych z nich znane były już nawet w czasach starożytności. W czym może się zatem okazać pomocne?

Wartości odżywcze

Traktowane jest jako ważny element diety, w szczególności dla osób z problemami z przewodem pokarmowym. Składniki w nim zwarte przyczyniają się bowiem do osłaniania ścianek przewodu i dzięki temu ból jest mniej dokuczliwy. Wspomagają przy tym pracę jelit i pozwalają zapobiegać zaparciom. Zawiera także dużo błonnika rozpuszczalnego, który doprowadza do wiązania pokarmu i dłużej utrzymuje poczucie sytości, dlatego chętnie uwzględniany jest również w dietach zorientowanych na chudnięcie. Oprócz tego badania potwierdziły, że spożywanie siemienia lnianego pomaga w zwalczaniu zbyt wysokiego poziomu złego cholesterolu w organizmie.

Kwestie zdrowotne

Siemię posiada również inne właściwości zdrowotne i pielęgnacyjne. Z uwagi na zawartość wapnia, żelaza, cynku czy magnezu, pozytywnie oddziałuje na kondycję skóry, a przede wszystkim włosów. Te stają się gęstsze i bardziej błyszczące, przez co wyglądają zdrowo i atrakcyjnie. W kontekście skóry może być wykorzystywane do jej przemywania przy podrażnieniach, a także w przypadku chorób takich jak choćby łuszczyca. Oddziałuje również na niwelowanie przewlekłych stanów zapalnych i przeciwdziała objawom menopauzy. Z nasion lnu można też przygotować napar, który pomaga przy powracających bólach żołądka, pozwala zwalczyć zaparcia czy wydobyć wydzielinę zalegającą w oskrzelach. Produkt ten można dostać np. na https://olejarnia-gaja.pl/.

Zostaw komentarz

trzy × 3 =