Rak serca to choroba stosunkowo rzadka i mogąca mieć charakter pierwotny albo wtórny. Najczęściej występujące nowotwory tego typu to m.in. śluzaki, tłuszczaki, mięśniaki prążkowanokomórkowe, międzybłoniaki, chłoniaki i czerniaki złośliwe. Ich diagnostyka jest wyjątkowo trudna, co wynika z faktu, że przez bardzo długi czas nie dają żadnych specyficznych objawów. Dlatego też każdy człowiek dbający o swoje zdrowie powinien co dwa, trzy lata odwiedzać gabinet kardiologa w celu dokładnego zbadania mięśnia sercowego.
Osoby z nowotworem serca narzekają przede wszystkim na stale nawracające utraty przytomności. Nie trwają one zbyt długo, ale są niezwykle uciążliwe i nierzadko utrudniają normalne funkcjonowanie w miejscu pracy. Charakterystycznym objawem jest również znaczna utrata masy ciała i zauważalny wzrost stężenia białek w naturalnej surowicy. W wielu przypadkach pojawia się wysoka, trudna do zbicia gorączka.
Pozostałe symptomy mogące sygnalizować obecność guza mięśnia sercowego to:
nieustanne bóle w klatce piersiowej
nieregularne bicie serca (rytm przyspieszony lub spowolniony, kołatanie)
utrudnione oddychanie i duże zmęczenie pomimo niezbyt intensywnego wysiłku fizycznego (np. wchodzenia na schody)
kaszel, któremu towarzyszy krew
podwyższona temperatura całego ciała (utrzymująca się przed dłuższy czas)
nieestetyczne zmiany skórne
obrzęk wokół kostek
Dodajmy, że im wcześniej uda się wykryć dany nowotwór serca, tym większe są szanse chorego na wyzdrowienie. Podstawowe metody leczenia to usunięcie chirurgiczne guza, chemioterapia, radioterapia oraz przyjmowanie konkretnych preparatów farmakologicznych.