Jakich formalności trzeba dokonać przed transportem towaru za granicę?

Transport towaru za granicę obliguje każdego przewoźnika do dokonania wielu formalności. Obejmują one głównie konieczność sporządzenia dokumentacji transportowej, która daje możliwość bezpiecznego i legalnego przewozu ładunku. Jednym z podstawowych dokumentów jest zlecenie spedycyjne wystawiane przez eksportera bądź importera, dla którego przewozi się towar. Oprócz tego należy posiadać jeszcze zapytanie ofertowe oraz kwotowanie spedycyjne. Z kolei po wybraniu środka transportu, jakim będzie przewożony ładunek, sporządza się instrukcję wysyłkową, list przewozowy i wzór specyfikacji towarowej.

Ponadto, spedytor zobowiązany jest posiadać rozliczenie procesu transportowo-spedycyjnego, które jest ostatnim z wymaganych dokumentów. Jeśli jesteśmy właścicielami przedsiębiorstwa zlokalizowanego w centrum województwa śląskiego i interesuje nas transport międzynarodowy Katowice to miasto, na terenie którego znajdziemy liczne firmy zajmujące się spedycją zagraniczną.

Czym kierować się przy wyborze firmy spedycyjnej?

Przed podjęciem współpracy z interesującą nas firmą spedycyjną należy sprawdzić czy ma ona stosowne pozwolenia i licencje na prowadzenie tego typu działalności. Dobrze gdy usługodawca posiada wieloletnie doświadczenie w branży, dzięki któremu dysponuje wieloma kontaktami usprawniającymi organizację przewozu towarów za granicę oraz wypracował sposoby postępowania na wypadek zaistnienia problematycznych sytuacji. Niezwykle istotne są również kompetencje zatrudnionych przez niego pracowników. Profesjonalne przedsiębiorstwo powinno posiadać wykwalifikowaną kadrę specjalistów w dziedzinie transportu, logistyki, czy prawa międzynarodowego.

Najważniejszą jednak kwestią jest kompleksowa oferta firmy transportowej. Polega ona na przeprowadzeniu przez spedytora całego procesu związanego z przewozem towarów, włączając w to sprawy organizacyjne, bezpośredni transport, dystrybucję, czy ubezpieczenie przesyłki. Zlecając realizację tych zadań rzetelnemu wykonawcy, zyskujemy czas, jaki sami musielibyśmy poświęcić na dopełnienie wszelkich formalności.

Zostaw komentarz

19 + 16 =