Jak wybrać odpowiedni plan treningowy?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Sportowy tryb życia to ostatnimi czasy bardzo popularny trend. Coraz większy popyt na karnety na siłownię, trenerów personalnych, plany treningowe. No właśnie – plany treningowe. Oczywistym jest, że trening powinien być dostosowany do poszczególnej osoby, bo tylko w ten sposób możliwe jest osiągnięcie najlepszych wyników przy zachowaniu bezpieczeństwa i zdrowia. Jak wybrać odpowiedni plan treningowy?

Cele

Pierwszym krokiem do ułożenia dobrego planu treningowego jest postawienie sobie celu. Zazwyczaj wyróżnia się chęć zrzucenia nadprogramowych kilogramów, wzmocnienie zdrowia i kondycji, polepszenie ogólnego samopoczucia, zwiększenie masy mięśniowej oraz utrzymanie obecnej figury. To oczekiwania w większości wpływają na wygląd planu, czas, częstotliwość oraz intensywność.

Dobór ćwiczeń

Dobór ćwiczeń powinien odpowiadać zakładanym celom. Osoby chcące poprawić stan sylwetki powinny wybrać plan, który zakłada ćwiczenia całego ciała podczas jednego treningu. Możliwa jest także opcja ćwiczenia na zmianę wybranych partii ciała. Dla osiągnięcia najlepszego efektu zalecane jest korzystanie z wolnych ciężarów, nie maszyn, gdyż izolują one konkretny mięsień, dzięki czemu trening staje się mniej efektywny.

Dla miłośników roweru, a także osób mających w planach triathlon idealny będzie trening kolarza. Bardzo ważna w jego przypadku jest systematyczność, ponieważ tylko dzięki niej możliwe będzie osiągnięcie wysokiego stopnia kondycji. Ćwiczeniami, które powinny się znaleźć w treningu kolarza są: jogging, jazda na rowerze, pływanie oraz trening siłowy (bardzo ważny dla wzmacniania mięśni nóg).

Trening na redukcję to inaczej trening odchudzający. W przeciwieństwie do większości planów, w których jest miejsce na pewną swobodę, ten powinien być precyzyjnie sporządzony. Zadowalające efekty pozwoli uzyskać tylko szereg warunków wypełnianych jednocześnie. Jest to częstotliwość treningów, różnorodność ćwiczeń oraz odpowiednia dieta.

Plany treningowe to nieodłączny element pracy nad własną sylwetką. O ile doświadczone osoby często układają je sobie same, początkujący powinni zasięgnąć porady lub usług profesjonalistów aby mieć pewność, że ich plan treningowy zapewni im najlepsze efekty i nie zrobi żadnej krzywdy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sposoby na miłe spędzenie czasu z ukochanym
Sposoby na miłe spędzenie czasu z ukochanym
Wiele par zastanawia się, w jaki sposób skutecznie urozmaicić swoje randki, aby dostarczały one wiele frajdy dla obojga z nich. […]
Klasyczne meble do salonu
Klasyczne meble do salonu
Urządzając dom czy mieszkanie, poszukujemy ciekawego kompletu mebli, które nadadzą wnętrzu odpowiedniej estetyki oraz wyjątkowego nastroju. Nie musimy jednak poszukiwać […]
Jak przygotować psa do spacerów jesienią?
Jak przygotować psa do spacerów jesienią?
Dobre ubranie dla psa w dzisiejszych czasach nie jest niczym nadzwyczajnym. Wiele ras nie posiada tak zwanego podszerstka, który jest […]
Ostatnie wpisy
Polecamy