Jak przebiega budowa tarasu na gruncie?

Obecnie większość osób budujących dom jednorodzinny decyduje się również na postawienie przylegającego do niego tarasu. Jest to bowiem idealne miejsce na spożywanie posiłków, relaks, spotkania z rodziną i przyjaciółmi czy pracę na świeżym powietrzu (w otoczeniu przyrody). Warto w szczególności wybrać drewniany taras na gruncie, ponieważ jest on stosunkowo tani oraz łatwy w wykonaniu. W niniejszym artykule zostaną opisane poszczególne etapy budowy takiej konstrukcji.

Instrukcja dla osób niedoświadczonych

Decydując się na postawienie tarasu na gruncie, w pierwszej kolejności trzeba wytyczyć miejsce za pomocą zwijanej miarki i drewnianych lub metalowych słupków. Najlepiej, jeśli konstrukcja będzie posiadała zarys prostokąta. Drugim krokiem jest wykonanie niezbędnych prac ziemnych – chodzi m.in. o usunięcie warstwy roślinnej gleby (na głębokość co najmniej 25 cm), a także wyrównanie dna i wyłożenie go geowłókniną, która zabezpieczy podłoże przed wymieszaniem się z kruszywem. Następnie należy wykopać szpadlem dołki pod słupki o głębokości około 30 cm i w rozstawie nie przekraczającym 1,2 m. Oto pozostałe etapy:

  • zabetonowanie słupków fundamentowych (mieszanką żwiru, piasku oraz cementu)
  • utwardzenie powierzchni z wykorzystaniem płyt chodnikowych (ewentualnie bloczków fundamentowych)
  • stworzenie rusztu krzyżowego (z belek i legarów)
  • zamontowanie rusztu na słupkach z użyciem uchwytów i wkrętów
  • zamocowanie odeskowania – najlepiej sprawdzą się deski świerkowe, jodłowe i pozyskane z gatunków egzotycznych
  • konserwacja konstrukcji impregnatem oleistym

Jeśli nie mamy czasu lub wystarczających umiejętności, aby samodzielnie zbudować taras na gruncie, może skorzystać z usług tej profesjonalnej firmy: https://www.ideagarden.pl/.

Zostaw komentarz

jeden + sześć =