Czym musi się charakteryzować dobrej jakości listwa przypodłogowa?

Wszelkie parkiety, płytki oraz wykładziny PCV układane na podłodze potrzebują zawsze odpowiedniego wykończenia. Znakomicie nadają się do tego listwy przypodłogowe, które pełnią zarówno funkcję estetyczną, jak i praktyczną (maskowanie szczelin dylatacyjnych, ochrona naroży przed uszkodzeniem). Ich wybór powinien być uzależniony od aranżacji danego wnętrza i wykorzystanych materiałów podłogowych. Jeśli zależy nam na zakupie wyjątkowo wytrzymałej listwy, to koniecznie zapoznajmy się z ofertą taką jak np.: https://dunin.eu/produkt/bbp-121-listwa-przypodlogowa/.

Materiał i rozmiar to dwa kluczowe parametry

Dobrej jakości listwa przypodłogowa musi być przede wszystkim wykonana z materiału wystarczająco odpornego na uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo atrakcyjnego pod względem wizualnym. Godne polecenia są zwłaszcza modele poliuretanowe, charakteryzujące się wysoką trwałością (na wilgoć, promienie UV i pękanie), perfekcyjnie gładką powierzchnią oraz łatwością w klejeniu i zmywaniu. Ciekawą alternatywę stanowią też listwy z polichlorku winylu, naturalnego drewna (eleganckie), płyt MDF pokrytych okleiną, aluminium i stali (nowoczesne) czy polistyrenu ekstrudowanego. Drugi ważny element to rozmiar, który powinien być kompatybilny z wysokością stropu w pomieszczeniu. Na przykład w sytuacji, gdy wynosi ona do 2,8 metrów wskazane jest postawienie na listwę 7-10 cm. Oto pozostałe istotne wymagania:

  • kolor dopasowany do barwy podłogi, ściany, ewentualnie drzwi – biel, brąz, czerń itp.
  • design nawiązujący do stylistyki wnętrza – w przypadku prowansalskiego lub glamour sprawdzi się listwa z niebanalnymi dekoracyjnymi, a w przypadku industrialnego lub minimalistycznego całkowicie gładka
  • przekrój zależny od obecności bądź braku przewodów – czyli profilowy albo pełny

Zostaw komentarz

trzy × trzy =