Kiedy zastanawiamy się nad wyborem roweru, najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie chcemy się nim poruszać? Czy będą to wycieczki poza miasto, rajdy rowerowe, a może przejażdżki po ścieżkach leśnych? Determinuje to wybór określonego pojazdu: szosowego, miejskiego albo trekingowego. Dobrze też przemyśleć kwestie finansowe. Ile pieniędzy możemy wydać na starcie oraz na ewentualne naprawy, obejmujące m.in. nowe amortyzatory rowerowe w przyszłości czy akcesoria.
Najlepiej zacząć od wizyty w sklepie stacjonarnym, ponieważ tam możemy przekonać się, jak rower wygląda, a przede wszystkim przetestować go bezpośrednio. Pomocny może być także sprzedawca, udzielający odpowiedzi na zadawane pytania. Po pierwsze należy zwrócić uwagę na rozmiar ramy, który decyduje o przyjmowaniu późniejszej pozycji ciała w czasie jazdy. Lepiej jest po prostu wsiąść na rower i sprawdzić, ponieważ nie zawsze podany wymiar odpowiada rzeczywistemu. To tak jak w sklepie z ubraniami czy butami, tylko tutaj rozmiar ramy określany jest w calach lub centymetrach.
Później należy zwrócić uwagę na wysokość siodełka, najczęściej można to regulować oraz pochylenia kierownicy. Kolejno przychodzi czas na sprawdzenie pedału. Kładąc na nim nogę i zajmując jednocześnie pozycję siedzącą, noga powinna być lekko ugięta. Następna kwestia to masa jednośladu. Lepiej, żeby był lekki, co ułatwi jego przenoszenie, np. podczas wprowadzania do mieszkania na czwartym piętrze. Przykładowe rowery oraz części do nich można znaleźć w tym miejscu https://www.sporti.pl/pol_m_Czesci-rowerowe-3221.html.