Rodzaje manetek rowerowych

Jazda na rowerze dla jednych jest pasją, dla innych formą spędzania wolnego czasu. Prawdą jednak jest, że rower można zabrać ze sobą wszędzie. Szczególnie jeżeli jest się posiadaczem dobrego sprzętu. Wtedy można jeździć nim po trudnym terenie i spędzać czas na bardziej rekreacyjnych wycieczkach. Warto zatem kupić lub skompletować taki rower, który nigdy nas nie zawiedzie, na żadnej trasie. Chcąc poznać bliżej swój rower lub zacząć kompletować go, trzeba zapoznać się z jego najważniejszymi elementami. Są to między innymi manetki, które odpowiadają za zmianę biegów podczas jazdy. Mechanizm bardzo podobny do tego, który znamy z samochodu. Jest to element niezbędny, który musi znaleźć się w nowoczesnym rowerze. Odpowiada on za jazdę pod górę, na płaskim podłożu, czy jeździe z górki. Odpowiednią prędkość i sposób jazdy, zależy właśnie od manetek.

 

Rodzaje manetek

 

Na przestrzeni lat, doskonale widać jakie zmiany zaszły w różnych sprzętach. Również, jeżeli chodzi o rowery i ich elementy składowe. Jeżeli chodzi o manetki to mamy do wyboru manetki klasyczne, obrotowe oraz cynglowe. Oprócz tego bardzo ważny jest także sposób montowania manetek, a może być różny. W tym zakresie wyróżnia się manetki na ramę, na koniec kierownicy, manetki thumb czy obrotowe. Jak widać, wybór jest naprawdę szeroki i wszystko zależy od tego, jakie mają mieć przeznaczenie.

 

Polecane manetki

 

Zawsze należy wybierać sprzęt dobrej klasy. Jeżeli chodzi o manetki, polecanymi będą te z firmy RapidFire, Shimano czy SRAM. W przypadku klamkomanetek tutaj szczególną uwagę warto zwrócić na serię Shimano 105, o serii Shimano XT m8000. Pozwoli to w przyszłości zaoszczędzić na częstej wymianie tego elementu, a dodatkowo znacząco wpłynie na poprawę jazdy.

Zostaw komentarz

17 − dwanaście =