Jak zadbać o zdrowie gołębi hodowlanych?

Hodowla gołębi to fascynujące zajęcie, a każdy hodowca jest wielkim miłośnikiem tych uroczych ptaków. Aby hodowla prawidłowo się rozwijała, ptaki, będące członkami naszego stada, muszą cieszyć się dobrym zdrowiem. Jeden chory osobnik może zarazić całe stado, dlatego w tej dziedzinie ogromne znaczenie ma profilaktyka. Jak zatem dbać o zdrowie gołębi?

Zbilansowana dieta

Podobnie jak w przypadku ludzi, tak i w świecie zwierząt kluczową rolę odgrywa odpowiednio zbilansowana dieta. Wybierając pasze dla gołębi zwróćmy uwagę na ich skład i przeanalizujmy, czy zawarte w nich ziarno dostarcza naszym podopiecznym wszystkich niezbędnych im mineralnych elementów. Zasięgnijmy języka u bardziej doświadczonych hodowców i zapytajmy, czym oni karmią swoje gołębie.

Możemy również poszukać informacji w Internecie, najlepiej na forach przeznaczonych dla hodowców gołębi. Z pewnością mają oni sprawdzoną listę producentów karm, którym ufają. Paszę, którą podajemy gołębiom, powinniśmy dodatkowo wzbogacać specjalnymi suplementami. Jednym z tych ważniejszych jest propolis dla gołębi, który między innymi pomaga zapobiegać wirusom oraz chroni drogi oddechowe ptaków.

Na zimne dmuchać

Poza samą dietą, warto dbać o zdrowie gołębi jeszcze na inne sposoby. Regularnie należy dezynfekować gołębnik, w którym mieszkają. Ważne jest również, aby w pomieszczeniu tym utrzymywać ciepło. Gołębnik nie powinien również przemakać. Jeśli cokolwiek niepokoi nas w wyglądzie bądź zachowaniu poszczególnych osobników, niezwłocznie powinniśmy udać się do weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu ptaków.

Zostaw komentarz

osiemnaście − 12 =