Szambo – jakie są rodzaje i co wybrać?

Jeżeli chcemy zbudować domek na wsi lub na przedmieściach, jest duża szansa że nie będziemy mogli podłączyć się do systemu kanalizacji. W takiej sytuacji należy zainstalować w ogrodzie, pod ziemią, zbiornik na nieczystości, potocznie zwany szambem. Spływające do niego ścieki są magazynowane i co jakiś czas należy wezwać wóz asenizacyjny, który szambo opróżni. Możemy dokonać wyboru pomiędzy szambem betonowym oraz plastikowym, zależnie od naszych preferencji. Sprawdzamy jakie wady i zalety mają obydwie opcje.

Zbiornik betonowy

Klasyczne szambo to betonowy zbiornik wykonany z kręgów, posiadający koniecznie wybetonowane dno, by płynne ścieki nie wsiąkały w ziemię i nie przedostawały się do wód gruntowych. Niemniej betonowe zbiorniki nigdy nie są idealnie szczelne, dlatego zawsze jakaś część nieczystości może wsiąkać w glebę. Z drugiej strony zbiorniki tego typu są bardzo tanie i wytrzymałe, mogą służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Na stronie http://szamba-betonowe-360.pl/zbiorniki-betonowe/ można dowiedzieć się więcej o szambach betonowych.

Szambo z plastiku

Nowoczesne szamba są plastikowe, dzięki czemu znacznie spada ich waga, jednak wzrasta cena. Warto je zamontować wtedy, gdy budowa znajduje się w miejscu, gdzie trudno dojechać ciężkim sprzętem. Betonowe kręgi muszą bowiem zostać jakoś przetransportowane. Tymczasem szambo plastikowe możemy przewieźć nawet na małej przyczepce samochodowej. Trwałość jest jeszcze kwestią dyskusyjną, ponieważ zbiorniki tego typu zaczęto powszechnie stosować dopiero od około dekady.

Zostaw komentarz

osiemnaście − 5 =