W jakiej sytuacji warto sprawdzić wpis w księdze wieczystej?

Szukających wymarzonej działki lub własnych czterech kątów wciąż przybywa, dzięki dostępności kredytów hipotecznych. Spowolnienie związane z kryzysem może nico zmienić tę tendencję, ale w dłuższej perspektywie trend raczej się nie zmieni. Rynek pierwotny nie zaspokoi wszystkich potrzeb mieszkaniowych, a na rynku wtórnym coraz ciężej o dobrą ofertę. Dlatego szczególną uwagę należy zwracać na perełki, czyli okazyjnie tanie mieszkania lub inne nieruchomości, ponieważ mogą zawierać wady lub być obciążone hipoteką, albo służebnościami.

Gdzie szukać informacji o nieruchomościach

Źródeł informacji o danej posiadłości jest wiele. Najpewniejszy sposób to sprawdzić wpis w księdze wieczystej. Znajdziemy tam wiele informacji odnośnie powierzchni, położenia i lokalizacji, czy rozkładu pomieszczeń. W przypadku działki istotny jest dział III, w którym uwzględnione są dane o roszczeniach, prawach i ograniczeniach w korzystaniu i dysponowaniu nieruchomością. Mowa tu m.in. o ustalonych służebnościach przesyłu, czy drogi koniecznej. Część IV księgi wieczystej jest najbardziej interesująca dla kupujących. Znajdują się tu informacje o obciążeniu hipoteką danej posiadlości, wierzycielu hipotecznym itp.

Gdzie można dokonać wglądu do ksiąg wieczystych

Takie dokumenty prowadzone są dla danego obszaru we właściwym sądzie rejonowym. Istnieje też możliwość ich sprawdzenia bez wychodzenia z domu, dzięki dostępowi do elektronicznych ksiąg wieczystych np. na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, jednak aby z tej opcji skorzystać, potrzeba znać dokładny nr. księgi danej nieruchomości.

Zostaw komentarz

dziewiętnaście − 16 =