Jakie parametry powinna mieć dobra drukarka domowa?

Decydując się na zakup drukarki domowej, musimy w pierwszej kolejności wybrać, czy będzie to urządzenie laserowe, czy też atramentowe. Poza tym powinniśmy sobie odpowiedzieć na szereg pytań dodatkowych, takich jak choćby: co zazwyczaj będziemy drukowali i jak często. Aby dokonać właściwego wyboru, należy zwracać szczególną uwagę na parametry poszczególnych sprzętów, bo to od nich w największej mierze zależy komfort użytkowania.

Rozdzielczość i koszt tonerów – to ma znaczenie

Jeśli chodzi o wybór rodzaju drukarki, to do zastosowań domowych, zwłaszcza jeśli drukujemy sporadycznie, wystarczy drukarka atramentowa. Popularność tych urządzeń wynika z faktu, że są z jednej strony tanie, z drugiej zaś gwarantują przyzwoitą jakość wydruku. Można na nich wydrukować m.in. tekst, kolorowe dokumenty i różne grafiki.

Z kolei drukarki laserowe są raczej skierowane do osób, które będą wykonywały większą ilość wydruków, przede wszystkim czarno-białych (wyższa cena samego sprzętu i droższe tonery do drukarek).

Oto najważniejsze parametry, na które trzeba zwracać uwagę przy zakupie omawianego urządzenia:

  • rozdzielczość – w przypadku drukarki atramentowej do zastosowań domowych wystarczy 600×600 dpi (do samego tekstu) lub 1200×1200 dpi (do kolorowych zdjęć i szczegółowych dokumentów), natomiast w przypadku drukarki laserowej ta wartość powinna wynosić co najmniej 600×600 dpi

  • koszt zakupu tonerów – niektóre urządzenia wymagają nabycia drogich tonerów, a niektóre znacznie tańszych (np. tonery Brother)

  • szybkość druku – chodzi o liczbę stron, które sprzęt jest w stanie wydrukować w okresie jednej minuty; jeśli chodzi o zastosowania domowe ten parametr ma mniejsze znaczenie, bo większość obecnie produkowanych urządzeń drukuje wystarczająco szybko

Zostaw komentarz

dwanaście + 8 =