Od wielu lat w budownictwie powszechnie wykorzystuje się tzw. mini żurawie. Są to wyjątkowo kompaktowe i zwrotne maszyny, które wręcz idealnie nadają się do rozmaitych prac wykonywanych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów budowlanych. Sprawdzają się przede wszystkim w tych miejscach, gdzie zwykłe dźwigi ze względu na swoje ogromne gabaryty nie byłyby w stanie dotrzeć. Kilka ponadprzeciętnie funkcjonalnych modeli mini żurawi posiada w swojej ofercie firma https://jekko.com.pl/mini-zurawie,22,pl.
Standardowy mini żuraw to konstrukcja samojezdna składająca się z wytrzymałej obudowy stalowej, podwozia gąsienicowego bądź kołowego, wysięgnika zakończonego hakiem oraz czujników odpowiedzialnych za kontrolowanie pracy maszyny. Jest przystosowany do udźwigu na poziomie nawet 10 ton i poruszania się po grząskim terenie. Na placu budowy używa się go niemal na każdym etapie, a służy przede wszystkim do transportowania ładunków wielkogabarytowych w postaci płyt warstwowych, przeszkleń, prefabrykatów czy różnorodnych elementów stalowych i drewnianych.
Ze względu na stosunkowo niewielki rozmiar może bez problemu pracować na dużych wysokościach (np. dachu budynku), gdzie jest zazwyczaj przewożony windą towarową. Oprócz tego jest nierzadko stosowany w procesie: rozładunku lub załadunku materiałów na paletach (cegieł, dachówek itp.), osadzania szyb w otworach okiennych, zakładania instalacji, przeprowadzania czynności typowo konserwacyjnych, demontowania fragmentów wybranej konstrukcji oraz relokacji maszyn budowlanych (betoniarek, agregatów).