Hot stamping – co to takiego?

Hot stamping nazywany jest również termodrukiem, złoceniem, czy srebrzeniem. Jest to metoda drukowania, która pozwala uzyskać ozdobne formy na różnego rodzaju przedmiotach i materiałach, wzbogacając je wizualnie i uszlachetniając je. Wykonuje się je z wykorzystaniem specjalnych folii, takich jak metaliczne, pigmentowe, perłowe lub dyfrakcyjne, o różnej strukturze i kolorystyce. Folia tego typu jest dość specyficzna i składa się z kilku warstw:

 • Warstwa rozdzielająca, czyli materiał silikonowy, który pozwala na odseparowanie warstwy nośnej od warstw właściwych
 • Warstwa PET, a więc materiał poliestrowy, który stanowi podstawę dla pozostałych warstw
 • Warstwa aluminium, jest to materiał aluminiowy, który nadaje metaliczny blask. Jest więc najważniejszym elementem pod względem wizualnym
 • Warstwa lakieru, to element ochronny. Nadaje także dodatkowy blask i kolor uszlachetnienia
 • Warstwa kleju, która po zetknięciu z matrycą nagrzewa się i wtapia w detale nadruku, wyznaczone przez matryce do hot stampingu.

  Cały proces hot stampingu odbywa się w specjalnych maszynach przeznaczonych tylko i wyłącznie dla tej techniki uszlachetniania druku. Na samym początku, rozgrzana do około 100°C matryca, zostaje zetknięta równomiernie z folią do hot-stampingu, a później przyciśnięta do zadrukowanej powierzchni. Wówczas temperatura przenika przez wszystkie warstwy folii, a po dojściu do warstwy kleju zaczyna go stopniowo i powoli roztapiać. W określonym wzorze na matrycy, a dokładniej na tłoku, klej wtapia się w powierzchnię nadruku razem z warstwą aluminium i lakieru. Po zdjęciu matrycy pozostają one na zadrukowanej płaszczyźnie.

  Artykuł napisany we współpracy z Pneumagraf, oferującym najwyższą jakość grawerowania.

  Szukasz tabliczek z napisami? Sprawdź ofertę sklepu.

Zostaw komentarz

siedemnaście − 3 =