Łańcuchy transportowe – budowa i przeznaczenie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bezpieczne przenoszenie ciężkich i dużych ładunków wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Do takich zaliczyć należy odciągi łańcuchowe, nazywane również łańcuchami transportowymi. Tego rodzaju sprzęt można dopasowywać do rodzaju i ciężaru ładunku. W zależności od potrzeb możliwe jest użycie elementów jedno lub dwuczęściowych.

Najważniejsze elementy łańcuchów transportowych

Wszystkie łańcuchy transportowe zbudowane są z trzech podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest napinacz grzechotkowy odpowiedzialny za regulację poziomu naprężenia. Najważniejszą częścią całej konstrukcji jest jedno lub dwuczęściowy łańcuch, którego średnica musi być dostosowana do transportowanego ładunku.

W przypadku urządzeń jednoczęściowych dwa odcinki łańcucha są mocowane do napinacza na stałe, a każdy z nich ma inną długość. W odciągach dwuczęściowych łańcuch stanowi oddzielną część, działającą niezależnie od napinacza.

Zastosowanie łańcuchów transportowych

Tego rodzaju sprzęt znajduje zastosowanie w każdej branży, w której występuje potrzeba zabezpieczania, przesuwania lub przenoszenia ciężkich i dużych ładunków. Zdolność mocowania łańcuchów o największej średnicy może dochodzić do 16 ton.

Odciągi łańcuchowe najczęściej wykorzystuje się podczas transportu stali lub drewna. Stosuje się je także w celu zabezpieczenia dużych maszyn rolniczych oraz elementów konstrukcyjnych o ostrych krawędziach, w których nie można użyć produktów wytworzonych z materiałów podatnych na przetarcie. Wyjątkowa trwałość łańcuchów sprawia, że są wykorzystywane zarówno w transporcie lądowym, jak i morskim.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odzież na zimę dla kobiet w ciąży – co nosić żeby było komfortowo?
Zima to piękna i pełna wyjątkowych wydarzeń pora roku. Dla przyszłej mamy oznacza ona konieczność zaopatrzenia swojej szafy w wygodną […]
Czy błoto solne pomaga w walce z trądzikiem?
Trądzik jest przypadłością, która przede wszystkim dotyka młodych ludzi przechodzących okres dojrzewania. Szacuje się że tą dolegliwością jest dotkniętych około […]
Neon Gold a Book Magnet – futerał czy obudowa? A może futerał i obudowa?
Neon Gold a Book Magnet – futerał czy obudowa? A może futerał i obudowa?
Wielu posiadaczy telefonów staje przed wyborem etui do swojego urządzenia. Część nich zadaje sobie wtedy pytanie – futerał, czy obudowa? […]
Ostatnie wpisy
Polecamy