Łańcuchy transportowe – budowa i przeznaczenie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bezpieczne przenoszenie ciężkich i dużych ładunków wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Do takich zaliczyć należy odciągi łańcuchowe, nazywane również łańcuchami transportowymi. Tego rodzaju sprzęt można dopasowywać do rodzaju i ciężaru ładunku. W zależności od potrzeb możliwe jest użycie elementów jedno lub dwuczęściowych.

Najważniejsze elementy łańcuchów transportowych

Wszystkie łańcuchy transportowe zbudowane są z trzech podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest napinacz grzechotkowy odpowiedzialny za regulację poziomu naprężenia. Najważniejszą częścią całej konstrukcji jest jedno lub dwuczęściowy łańcuch, którego średnica musi być dostosowana do transportowanego ładunku.

W przypadku urządzeń jednoczęściowych dwa odcinki łańcucha są mocowane do napinacza na stałe, a każdy z nich ma inną długość. W odciągach dwuczęściowych łańcuch stanowi oddzielną część, działającą niezależnie od napinacza.

Zastosowanie łańcuchów transportowych

Tego rodzaju sprzęt znajduje zastosowanie w każdej branży, w której występuje potrzeba zabezpieczania, przesuwania lub przenoszenia ciężkich i dużych ładunków. Zdolność mocowania łańcuchów o największej średnicy może dochodzić do 16 ton.

Odciągi łańcuchowe najczęściej wykorzystuje się podczas transportu stali lub drewna. Stosuje się je także w celu zabezpieczenia dużych maszyn rolniczych oraz elementów konstrukcyjnych o ostrych krawędziach, w których nie można użyć produktów wytworzonych z materiałów podatnych na przetarcie. Wyjątkowa trwałość łańcuchów sprawia, że są wykorzystywane zarówno w transporcie lądowym, jak i morskim.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jakie produkty musi być zaopatrzona każda placówka medyczna?
W jakie produkty musi być zaopatrzona każda placówka medyczna?
Prywatna, jak i państwowa placówka medyczna musi być wyposażona w podstawowe produkty, które gwarantują bezpieczeństwo, jak i możliwość wykonania określonych […]
Z jakich materiałów są tworzone pojemniki na szambo?
Z jakich materiałów są tworzone pojemniki na szambo?
Właściciele obiektów mieszkalnych, których z powodu niekorzystnej lokalizacji nie da się podłączyć do sieci kanalizacyjnej, muszą szukać alternatywnych rozwiązań na […]
Dlaczego odpowiedni dobór zawiasów jest kluczowy przy montażu drzwi?
Dlaczego odpowiedni dobór zawiasów jest kluczowy przy montażu drzwi?
Zawiasy do drzwi mimo, iż na pierwszy rzut oka są mało widoczne mają ogromny wpływ na ich funkcjonowanie. To one […]
Ostatnie wpisy
Polecamy