Bezpieczne przenoszenie ciężkich i dużych ładunków wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Do takich zaliczyć należy odciągi łańcuchowe, nazywane również łańcuchami transportowymi. Tego rodzaju sprzęt można dopasowywać do rodzaju i ciężaru ładunku. W zależności od potrzeb możliwe jest użycie elementów jedno lub dwuczęściowych.
Wszystkie łańcuchy transportowe zbudowane są z trzech podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest napinacz grzechotkowy odpowiedzialny za regulację poziomu naprężenia. Najważniejszą częścią całej konstrukcji jest jedno lub dwuczęściowy łańcuch, którego średnica musi być dostosowana do transportowanego ładunku.
W przypadku urządzeń jednoczęściowych dwa odcinki łańcucha są mocowane do napinacza na stałe, a każdy z nich ma inną długość. W odciągach dwuczęściowych łańcuch stanowi oddzielną część, działającą niezależnie od napinacza.
Tego rodzaju sprzęt znajduje zastosowanie w każdej branży, w której występuje potrzeba zabezpieczania, przesuwania lub przenoszenia ciężkich i dużych ładunków. Zdolność mocowania łańcuchów o największej średnicy może dochodzić do 16 ton.
Odciągi łańcuchowe najczęściej wykorzystuje się podczas transportu stali lub drewna. Stosuje się je także w celu zabezpieczenia dużych maszyn rolniczych oraz elementów konstrukcyjnych o ostrych krawędziach, w których nie można użyć produktów wytworzonych z materiałów podatnych na przetarcie. Wyjątkowa trwałość łańcuchów sprawia, że są wykorzystywane zarówno w transporcie lądowym, jak i morskim.