Dla większości firm zajmujących się gospodarką rolną, oczywisty jest fakt, iż prawidłowo przygotowana mieszanka paszowa jest kluczem do szybkiego i zdrowego rozwoju pogłowia. Dawniej, jedzenie dla zwierząt było przygotowywane ręcznie, co niestety powodowało wiele problemów np. z jakością wymieszania składników mineralnych i witaminowych, z głównym wsadem pokarmu.
Dążąc do poprawy jakości oraz oszczędności czasu, na stałe zagościły w gospodarstwach mieszalniki pasz.
Dla wielu gospodarstw, zajmujących się przemysłowym chowem bydła, drobiu czy świniowatych, od dawna oczywiste było posiadanie urządzeń do mieszania pasz. Skrócenie czasu potrzebnego na przygotowanie pokarmu wraz z dodatkami, a jednocześnie zapewnienie idealnie wymieszanych porcji było kluczowe do optymalizacji kosztów, szczególnie jeżeli urządzenia te, zostały połączone z innymi maszynami tworząc całą linię technologiczną. Z biegiem czasu, małe gospodarstwa rolne, zaczęły dostrzegać korzyści z posiadania takich mieszalników, dzięki spadkowi cen oraz wysokiej niezawodności, odciążają pracowników w codziennych obowiązkach.
Wiele osób nie pomyśli w kontekście wspomnianych maszyn, o dużych azylach dla zwierząt, gdzie własnoręczne przygotowanie pokarmu pozwala wygenerować oszczędności, lecz jest wymagające czasowo. Analogicznie, w stajniach hodowlanych koni sportowych, jeżeli zostaną zastosowane mieszalniki pasz, można uzyskać wysokiej jakości, jednorodne pożywienie. Hodowcy tych zwierząt, doskonale zdają sobie sprawę, jak trudne bywa podanie suplementów, gdy nie są idealnie wymieszane.
Stosując hodowlę na dużą skalę, nie można doprowadzić do nagromadzenia dodatków paszowych w porcji dla jednego osobnika (co może nastąpić podczas mieszania ręcznego), gdyż stanowi to zagrożenie dla jego zdrowia.