Jak urządzić dom w stylu prowansalskim?

Nowoczesne aranżacje wnętrz coraz częściej bazują na bliskim kontakcie z przyrodą, naturalności i przytulności przestrzeni. Powrót do dawnej atmosfery, związanej z wiejskim i sielskim klimatem dotyczy nie tylko odwołań ukierunkowanych w stronę folkloru polskiego. Wielością podobieństw i rozwiązań analogicznych do naszej stylistyki cechuje się estetyka z południa Francji, terenów bogatych w lawendowe pola i słońce. Kuchnie prowansalskie muszą być drewniane, nieskażone sztucznymi materiałami, łazienki natomiast zdobione retro aparaturą i ceramicznymi dodatkami. 

Ciepła aura przez cały rok

Przestrzenie zgodne ze wspomnianą konwencją charakteryzuje jasność, nie oznacza to jednak, że brak im barw i wyrazu. Dominujący kolor biały współgra z różnymi tonacjami beżu oraz pastelowymi odcieniami fioletu, żółci i zieleni, dzięki czemu pomieszczenia wyróżniają się ciepłą aurą. Przyjazny nastrój podkreślają także naturalne materiały takie jak len czy płótno, których istota widoczna jest na każdym kroku z uwagi mnogość tego typu akcesoriów w kompleksie domostwa. Kanapy i krzesła ozdabiają poduszki, natomiast stoły pokrywają koronkowe obrusy oraz serwety. W oknach nie może zabraknąć zwiewnych firan i lekkich zasłon. Opozycję stanowi drewno i kamień, materiały będące kluczowymi surowcami w przypadku mebli, podłóg i ścian.

Elementy wyposażenia muszą być utrzymane w koncepcji vintage. Doskonale wkomponują się w tę przestrzeń dostępne w rozmaitych wariantach stylizowane biurka https://meble-prowansalskie.pl/kategoria-produktu/meble/rodzaje-mebli/biurka/ będące nieodłącznym punktem klasycznego francuskiego salonu. Styl prowansalski lubuje się również w kredensach, za których drzwiczkami widnieją rozmaite wytwory z porcelany. Przeszklone witryny powinny znaleźć się w zabudowaniu kuchni wraz z dużą ilością donic ze świeżymi ziołami i pachnącymi kwiatami. Bezpośrednim łącznikiem z polską tradycją jest wiklina i wykonane z niej kosze, chlebaki, a nawet stoliki i fotele.

Zostaw komentarz

20 − siedemnaście =