Czy każdy pojazd należy ubezpieczyć?

O ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej kierowców samochodów słyszał chyba każdy. Polisa potocznie nazywana OC ma jednak zastosowanie nie do konkretnej osoby (jak jest w wielu krajach na zachodzie UE), ale do pojazdu. Okazuje się jednak, że nie każdy środek transportu, który może poruszać się po drogach, takiemu ubezpieczeniu podlega. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że dotyczy ono wciąż lwiej części z nich. Natomiast uchylanie się od płacenia za OC może przynieść bardzo negatywne skutki finansowe.

Ubezpieczenie aut osobowych

Każdy bez wyjątku pojazd samochodowy musi posiadać aktualną polisę OC, by mógł poruszać się po drogach. Ubezpieczenie możemy wykupić stacjonarnie lub przez Internet. Ceny nie są niskie, zwłaszcza dla młodych kierowców. Chociaż w ostatnich latach spadły, wciąż mogą być wyższe niż wartość niejednego auta, które młody zdobywca prawa jazdy kupuje jako pierwsze w życiu. Nie warto jednak uchylać się od obowiązku posiadania OC, ponieważ w razie doprowadzenia do jakiejkolwiek kolizji będziemy musieli zapłacić ogromne pieniądze z własnej kieszeni.

OC dla motocykli i skuterów

Nie tylko auta osobowe, ale również pojazdy jednośladowe muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Trzeba jednak wiedzieć, że nie dotyczy to rowerów. Objęte obowiązkiem są jedynie pojazdy silnikowe, a więc musimy zadbać nie tylko o ubezpieczenie motocykla, ale również motoroweru, zwanego popularnie skuterem. Na szczęście koszty takiej polisy są nieporównywanie niższe od tej dla samochodów osobowych, co zapewne ucieszy przyszłych właścicieli jednośladów.

Zostaw komentarz

3 × 4 =