Czujniki temperatury i akcelerometry – podstawowe informacje

Precyzyjne mierzenie temperatury to jedna z podstawowych czynności monitorujących pracę różnego rodzaju urządzeń oraz robotów. Dzięki niemu elektronicy, robotycy, monterzy czy hobbyści mogą dokładnie zidentyfikować problem w działaniu sprzętu. Kolejnym często spotykanym czujnikiem jest akcelerometr, który jest wykorzystywany do precyzyjnych pomiarów nie tylko przyspieszenia liniowego, ale również kątowego. Informacje pochodzące z akceleratora umożliwiają dokładne określenie położenia urządzenia, do którego podłączony jest czujnik. Co warto wiedzieć o tych czujnikach? Jak można je wykorzystać? Jak wygląda ich kompatybilność z najpopularniejszymi minikomputerami?

Zasada działania akcelerometru

Początkowo akcelerometr był wykorzystywany głównie w branży motoryzacyjnej jako element układu odpowiadający za prawidłowe działanie poduszek powietrznych w trakcie kolizji drogowej. Obecnie czujniki tego typu są powszechnie stosowane w wielu urządzeniach elektronicznych, takich jak smartfony, smartwatche, tablety, aparaty fotograficzne, kamery oraz wiele innych. Niewielki rozmiar pozwalający na montaż w trudno dostępnych miejscach i szerokie możliwości zastosowania sprawiają, że akcelerometr  bardzo często jest wykorzystywany w elektronice i robotyce. Istnieje wiele rodzajów przetworników przyspieszenia, jednak najpopularniejsze są modele, których głównym elementem jest masa bezwładna przytwierdzona do sprężystych belek. W sytuacji, gdy masa zmienia swoje położenie, następuje zmiana ciśnienia, a tym samym napięcia. Następnie informacja ta jest przekazywana i analizowana w mikrokontrolerze i przetworniku. Większość akcelerometrów mierzy przyspieszenie w 3 kierunkach, czyli wzdłuż osi X, Y oraz Z. Jedną z największych zalet przyspieszeniomierzy jest bardzo niski pobór prądu, dzięki czemu czujnik może pozostawać cały czas aktywny – nawet w sytuacji, gdy urządzenie, do którego jest podłączony, znajduje się w trybie uśpionym.

Podstawowe informacje na temat czujnika temperatury

Czujnik temperatury jest obecny w praktycznie każdym układzie elektronicznym, począwszy od najprostszych układów, a kończąc na niezwykle rozbudowanych systemach. W zależności od konkretnego modelu czujnik może mierzyć temperaturę zarówno w wąskim, jak i bardzo szerokim zakresie. Tak jak w przypadku akcelerometrów urządzenia tego typu wyróżniają się niewielkimi rozmiarami i niską wagą ułatwiającą montaż. Niejednokrotnie producenci łączą czujniki temperatury, wilgotności oraz ciśnienia, dzięki czemu cały układ charakteryzuje się jeszcze szerszym zastosowaniem. W przypadku modeli rezystancyjnych, które  na każdą zmianę temperatury otoczenia reagują zmianą rezystancji rezonatora, czyli najważniejszego elementu czujnika, zasada działania opiera się na amplitudzie drgań. Zarówno akcelerometry, jak i czujniki do precyzyjnego pomiaru temperatury są kompatybilne z najpopularniejszymi minikomputerami, czyli Arduino i Raspberry Pi. Przed wyborem konkretnego modelu warto skonsultować się jednak ze specjalistą, np. pracownikiem sklepu dla elektroników i robotyków i potwierdzić zgodność.

Zostaw komentarz

2 × 3 =