Zabawa z niemowlakiem – jak połączyć przyjemne z pożytecznym?

Niemowlę, czyli dziecko przed pierwszymi urodzinami powoli poznaje świat i niemalże cały czas się uczy. Zabawa z nim jest również formą nauki, jednak to od rodziców czy opiekunów zależy, w jakim stopniu maluch skorzysta ze wspólnie spędzonego czasu. Użycie odpowiednio dostosowanych zabawek i akcesoriów może sprawić, że rozwój dzieci będzie mocno wspierany, a wspólna zabawa będzie jednocześnie silnym bodźcem rozwojowym.

Elementy edukacji w zabawie z niemowlakiem

Choć niemowlę przez pierwszych kilka tygodni swojego życia głównie je i śpi, to jednak już w wyprawkach specjaliści polecają różnego typu przedmioty wspierające jego rozwój. Zabawa na matach edukacyjnych możliwa jest już w drugim miesiącu życia, choć jej wymiar wraz z dorastaniem niemowlęcia się zmienia. Początkowo to ono jest obserwatorem tego, co dzieje się wokół, a rodzic musi podejmować działania. Najpierw próba skupienia wzroku, powolna koordynacja ruchów. Potem stopniowo role się odwracają, a opiekun może podziwiać niezwykłe postępy malucha.

Akcesoria dla niemowląt pobudzające zmysły

Wśród produktów, które powinny znaleźć się w pokoiku maluszka, są przedmioty pobudzające różne zmysły podczas zabawy. Delikatny masaż piłkami sensorycznymi czy zapoznawanie niemowlaka z elementami kostek sensorycznych to sposób na wykorzystanie zabawy do rozwoju zmysłu dotyku, wzroku a często także smaku i zapachu. To nie tylko edukacja, ale również pomoc we wszechstronnym rozwoju, która sprawdza się zarówno w przypadku niemowląt, jak i starszych dzieci.

Zostaw komentarz

8 + 5 =