Właściciele obiektów mieszkalnych, których z powodu niekorzystnej lokalizacji nie da się podłączyć do sieci kanalizacyjnej, muszą szukać alternatywnych rozwiązań na pozbywanie się nieczystości i ścieków. Większość z nich wybiera gotowe bezodpływowe zbiorniki na szambo, które montuje się w wykopie obok domu. Odznaczają się one dużą szczelnością i są odporne na działanie niekorzystnych czynników pogodowych, środków chemicznych oraz szkodliwych substancji zawartych w ekskrementach. Na rynku, np. na http://www.betonowe-szambo.pl/wojewodztwo-wielkopolskie/, znajdziemy tego typu produkty wykonane z różnych materiałów, z których każdy posiada określone właściwości.
Dosyć chętnie wybierane są przez klientów szamba z materiałów tradycyjnych, czyli żelbetu oraz betonu. Wynika to z faktu, że charakteryzują się dużą wytrzymałością (ich dodatkowe wzmacnianie jest zbędne), stosunkowo niską ceną i ogromną masą, dzięki czemu mamy pewność, że nie zostaną wypchnięte na powierzchnię przez wody gruntowe. Jednocześnie jednak duża waga utrudnia transport zbiornika i sprawia, że do jego montażu jest niezbędny dźwig. To dla wielu osób spore utrudnienie. Zwolennicy tego rozwiązania mogą wybierać w szambach betonowych jednokomorowych oraz wielokomorowych, choć do użytku przeciętnej, kilkuosobowej rodziny w zupełności wystarczą te pierwsze.
Alternatywą są zbiorniki zrobione z tworzyw sztucznych, w tym zwłaszcza polietylenu o zwiększonej gęstości i laminatu poliestrowego, wzmocnionego dodatkowo włóknem szklanym. Ich główną zaletą jest wysoka szczelność, gwarantująca brak możliwości przedostawania się ścieków do gruntu, a z drugiej strony przenikania szkodliwych substancji do samego pojemnika. Wykazują również sporą odporność na korozję chemiczną, a ponadto są lekkie i łatwe w montażu. Posiadają jednak dwie wady – po pierwsze nie są zbyt wytrzymałe na obciążenia, po drugie zaś kosztują więcej niż modele z betonu.