Transport konny – na ile w obecnych czasach jest on jeszcze wykorzystywany?

Wydawać by się mogło, że przemieszczanie się na koniu to domena starych czasów i znak charakterystyczny kowbojów na filmach, a dziś już nikt nie używa wierzchowców do podróży z jednego miejsca w drugie. W praktyce jednak okazuje się, że powozy wciąż są użytkowane do różnych celów. Dowiedzmy się, w jakim stopniu w obecnych czasach wykorzystuje się transport konny.

Z rumakiem przez świat!

Los koni od dawna związany był z życiem człowieka. Kiedyś spełniały tę samą funkcję, którą dzisiaj realizują samochody. Stanowiły główny środek transportu pasażerskiego i towarowego, pomagały również w gospodarstwach rolnych jako zwierzęta pociągowe. Nasi dziadkowie i pradziadkowie po prostu nie wyobrażali sobie funkcjonowania bez dobrego wierzchowca przy boku.

Jak obecnie wygląda ich udział w komunikacji? Oczywiście, ich rola została znacznie ograniczona na rzecz innych, szybszych czy wygodniejszych pojazdów jak choćby wspomniane wcześniej auta. Jednakże istnieją międzynarodowe firmy zajmujące się produkowaniem i wypożyczaniem powozów konnych, które współcześnie służą głównie do dwóch celów: sportowych oraz rekreacyjnych. Po pierwsze, konie używane są podczas profesjonalnych lub amatorskich zawodów zaprzęgowych. Po drugie zaś, bryczki konne to idealna atrakcja turystyczna dla utrudzonych spacerowiczów, np. podczas wędrówek po polskich górach. Więcej informacji na temat powozów można znaleźć na witrynie https://poj-kon.pl/.

Jak widać, transport konny nie zaginął kompletnie. Przy odrobinie chęci, jego elementy można jeszcze odszukać w niewielkim zakresie także na terenie naszego kraju.

Zostaw komentarz

siedemnaście − 9 =