Wielu twierdzi, że układanie puzzli to wyłącznie zajęcie dla dzieci. W końcu po co poważni dorośli mieliby marnować swój cenny czas na tworzenie jednego kolorowego obrazka z wielu elementów. To myślenie jest błędne. Puzzle nie mają górnej granicy wieku, a każdy kto po nie sięga spędza nad nimi wartościowy czas, jednocześnie świetnie się bawiąc.
Puzzle to nie tylko dobra zabawa. Ich układanie pobudza do pracy obie półkule mózgowe. Do tego zapewnia trening manualny, może być formą ćwiczenia przy problemach ze stawami palcowymi; rozwija kreatywność, wyobraźnię przestrzenną, pozwala na chwilę relaksu i wyciszenia, a jego efekty można obserwować w rozwoju koncentracji i skupienia przez dłuższy niż do tej pory czas.
Układanki przeznaczone dla dorosłych, mimo że przynoszą podobne efekty jak w przypadku dzieci, różnią się od tych przeznaczonych dla najmłodszych. W końcu ich poziom trudności nie może być ten sam. Im więcej mniejszych elementów, tym czas jaki trzeba im poświęcić się wydłuża. Liczby zaczynają się od 500, a kończą nawet na 5000. Dla początkujących poleca się rozpoczynanie od mniejszych zestawów, aby nie nastąpiła zbyt wczesna frustracja, bo układanie puzzli to także umiejętność, którą trzeba wytrenować. Jak widać na przykładzie oferty https://zagrajmywplanszowke.pl/Dla-doroslych-c638 wybór puzzli dla dorosłych jest naprawdę ogromny. Oprócz tych tradycyjnych znajdą się większe wyzwania, jakimi są puzzle o nieregularnych kształtach, czy nawet układanki 3D. Warto sprawdzić, czy taka forma relaksu jest dla was odpowiednia, może odkryjecie nowe hobby.