Praca prawie skończona. Tekst został już napisany, zredagowany, poddany korekcie, zatwierdzone przez wydawcę i gotowy do druku. Czego jednak brakuje, aby książka trafiła na półki sklepowe? Oczywiście odpowiedniej oprawy. W końcu wbrew popularnemu przysłowiu, często zdarza się nam oceniać książkę właśnie po okładce. Przy mnogości pozycje w bibliotece, ta musi być nie tylko ciekawa, ale również dobrze wykonana. Jest w końcu czymś, co potencjalny nabywca zobaczy jako pierwsze. Stąd istotne jest, aby zlecenie oprawienia naszej książki zlecić profesjonalnej firmie takiej jak https://www.totem.com.pl/oferta.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów opraw. Warto, więc zastanowić się, jaki typ będzie odpowiedni do danego dzieła. I tak szyta nićmi oprawa twarda sprawdzi się podczas wydawania poezji, podręczników, albumów, beletrystyki czy publikacji naukowych. Jest najbardziej wytrzymała ze wszystkich form oprawy, mamy więc pewność, że tak oprawiona książka wytrzyma wiele lat użytkowania. Podobne zastosowanie, zapewnia oprawa twarda klejona. Zapewnia ona z jednej strony ekskluzywny wygląd, z drugiej odpowiednią twardość.
Wydając książki naukowe, przewodniki lub katalogi warto decydować się na oprawę miękką, szytą nićmi. Zapewnia ona odpowiednią elastyczność i trwałość pozycji, do których wraca się wielokrotnie. Najpopularniejszą formą oprawy jest jednak miękka – klejona. Ze względu na niską cenę, sprawdza się w produkcji masowej, zapewniając przy tym wysoką jakość wykonania. Rzadziej spotykanymi, ale również dostępnymi w ofercie sposobami wydania jest oprawa szyta drutem oraz spiralowa.