Leasing auta – zasady i zalety

Leasingowanie samochodów staje się ogromnie popularne. Dzieje się tak dlatego, że można otrzymać w użytkowanie o wiele lepszy jakościowo pojazd, niż kupując go na własność. Nie ma konieczności zbierania środków finansowych przez długie lata, ani starania się o kredyt. O czym trzeba pamiętać, decydując się na leasing auta? 

Podpisujemy umowę leasingową

Pierwszą czynnością jest znalezienie firmy, która wyleasinguje nam samochód. W fachowej terminologii podmiot taki zwany jest leasingodawcą. Klient natomiast to leasingobiorca. Nazewnictwo jest identyczne niezależnie od tego, czy chcemy podpisać umowę na firmę, czy też jako osoba prywatna (tzw. leasing konsumencki). Na początku wnosimy wpłatę początkową. Zazwyczaj wynosi ona od 10 do 20% wartości samochodu, nie jest więc to kwota bardzo wysoka. Jej wysokość zależy od tego jaki wariant umowy chcemy podpisać. Możemy zdecydować się na mniejszą wpłatę i później płacić wyższe raty, bądź wybrać wariant odwrotny.

Co zyskujemy na leasingu?

Przede wszystkim możemy zdecydować się na o wiele lepsze auto, niż w sytuacji zakupu pojazdu na własność. Wszystko dzięki niewielkiej wpłacie początkowej i późniejszym comiesięcznym ratom. Nie trzeba więc dysponować od razu kwotą, na którą opiewa wartość rynkowa danego samochodu. Miesięczna rata jest sporo mniejsza niż w sytuacji, gdybyśmy zdecydowali się na inny podobny do leasingu wariant, którym jest wynajem długoterminowy. Dodatkowo po zakończeniu okresu umownego mamy możliwość wykupu auta na własność i wtedy uiszczamy tylko pozostałą część jego wartości, ale liczoną na dzień końca umowy.

Zostaw komentarz

20 + trzy =