Elementy klimatyzacji, które mają najważniejszy wpływ na jej poprawne działanie

Układ klimatyzacyjny składa się z wielu elementów, z których każdy odgrywa ważną rolę. Wśród nich istnieją jednak takie, które można określić jako serce układu. To tam właśnie odbywa się zasadniczy proces chłodzenia – dzięki niemu pomieszczenie wyposażone w urządzenie klimatyzujące wypełnione jest zimnym powietrzem. Podstawowy układ klimatyzacyjny dzieli się na urządzenie zewnętrzne, wewnętrzne oraz łączące je rury, przez który przepływa ciecz, czyli tajemniczy czynnik. 

W jaki sposób klimatyzacja chłodzi powietrze

Istotą procesu obniżania temperatury jest ciągły cykl sprężania i rozprężania czynnika. W wyniku tego na zmianę nagrzewa się oraz wychładza znacznie poniżej poziomu temperatury otoczenia. Po podniesieniu ciśnienia w urządzeniu zewnętrznym jego ciepło jest odprowadzane poza budynek dzięki urządzeniu zewnętrznemu. Gdy czynnik ulegnie rozprężeniu, jego zimno przekazywane jest do środka budynku za pomocą urządzenia wewnętrznego. 

Serce każdego układu chłodniczego

Łatwo zatem wywnioskować, że przyrządem, który w największym stopniu odpowiedzialnym za właściwe działanie instalacji klimatyzacyjnej jest sprężarka. Jej funkcja ma zasadnicze znaczenie dla jakości funkcjonowania całego układu oraz dla utrzymania optymalnych temperatur w pomieszczeniach. Aby lepiej kontrolować sprężarkę warto zamontować presostat. Umożliwi to stały monitoring i pomiary tego kluczowego elementu każdej instalacji chłodniczej. Szeroką ofertę presostatów można znaleźć na stronie https://astra-automatyka.pl/kat/presostaty/.  

Zostaw komentarz

siedemnaście − 15 =