Ogrzewanie to istotny temat, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Po pierwsze dlatego, że wiąże się z określonymi kosztami wydawanymi na zakup materiału opałowego, a po drugie zanieczyszczeniami powietrza, ponieważ tradycyjne paliwa stałe przyczyniają się do powstawania smogu. Wiele gospodarstw domowych decyduje się na palenie ekogroszkiem. Jak zatem obliczyć zapotrzebowanie na tego typu materiał?
Aby poznać koszty ogrzewania domu, warto zdawać sobie sprawę, że poszczególne budynki bardzo się od siebie różnią, co wpływa na ich wartość eksploatacyjną. Koszty ogrzewania warunkują także nasze przyzwyczajenia, ponieważ dla jednej grupy optymalne warunki wynoszą 23 stopnie, podczas gdy inni oczekują zaledwie 19. Poniżej została przedstawiona bardzo prosta metoda pozwalająca na oszacowanie zużycia materiału opałowego.
Pierwszym jej elementem jest ustalenie zapotrzebowania energetycznego budynku. W ostatnich latach tego typu informacja stanowi standard w budownictwie, ponieważ nowe obiekty posiadają świadectwo takiej charakterystyki. W przypadku, gdy nie znamy tego typu danych, można przyjąć uśrednioną wartość: 15 kWh na rok dla domów pasywnych, 50-70 kWh na rok dla domów energooszczędnych, 90 kWh na rok dla domów standardowych oraz 120 kWh na rok dla domów starszych bez ocieplenia. Wskazaną wartość należy pomnożyć przez liczbę metrów kwadratowych. Aby jeszcze bardziej ułatwić proces obliczeń, można skorzystać kalkulatora zamieszczonego na stronie internetowej, takiego jak np.: https://pangroszek.pl/ekogroszek-kalkulator/.